Denník N

Napísal knihu o Bohu a Satanovi. Čo vieme o možných motívoch útoku na Jehovových svedkov

Pamiatka na obete streľby v sále Svedkov Jehovových v Hamburgu. Foto -Georg Wendt/DPA
Pamiatka na obete streľby v sále Svedkov Jehovových v Hamburgu. Foto -Georg Wendt/DPA

Obeťami štvrtkového útoku v Hamburgu sú štyria muži a dve ženy, pričom jedna bola v siedmom mesiaci tehotenstva. Políciu ešte v januári varoval neznámy muž, že páchateľ je ozbrojený a hnevá sa na Jehovových svedkov.

Krátko pred deviatou hodinou večer na hamburskú políciu zatelefonoval prvý svedok, že z modlitebne Jehovových svedkov sa ozýva streľba.

Desiatky veriacich sem prišli na pravidelné čítanie biblie. Keďže z bezpečnostných dôvodov hlavný vchod zamykali, útočník sa dostal dnu cez rozbité okno.

Hoci polícia dorazila na miesto do piatich minút, útočník zavraždil štyroch mužov a dve ženy, pričom jedna bola v siedmom mesiaci tehotenstva.

Muž do príchodu polície vystrelil približne stokrát a prvé správy rátali s verziou, že útočníkov mohlo byť viac a môžu byť na úteku. Na jednom z videí totiž tieň útočníka vyzerá ako druhý páchateľ.

Už piatok dopoludnia však úrady oznámili, že po príchode na miesto počuli policajti z horného poschodia budovy posledný výstrel. Tým 35-ročný útočník Philipp F. zastrelil sám seba.

Mizogýnia aj ódy na Rusko

Ako zistil nemecký týždenník Spiegel, Philipp F. žil v sivej bytovke blízko vlakovej stanice v hamburskej časti Altona. V bytovom bloku sa mohlo jeho 200 obyvateľov deliť o kuchyne a spoločenské miestnosti.

Nikto z miestnych však Phillippa F. poriadne nepoznal a páchateľ sa nezapojil ani do konverzácií v komunitnom čete cez aplikáciu WhatsApp.

Na svojej webovej stránke ponúkal konzultácie v oblasti manažmentu, financií a účtovníctva, práva a aj teológie. Za tieto služby si pýtal absurdné sumy. Minimálna sadza bola 250-tisíc eur, keďže jeho práca podľa neho mala priniesť klientom zisk minimálne 2,5 milióna eur.

Cez ten istý web sa novinári dozvedeli, že je aj autorom e-knihy s názvom Pravda o Bohu, Ježišovi Kristovi a Satanovi: Nový, reflektovaný pohľad epochálnych rozmerov.

Philipp F. sa na stránke chválil, že kniha sa v súčasnosti prekladá do portugalčiny, španielčiny, francúzštiny, arabčiny a mandarínskej čínštiny. Práve v tejto knihe sa nachádza aj pasáž o vraždení.

Philipp F. v nej píše, že Boh, Satan a Ježiš Kristus majú právomoc

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Olaf Scholz

Svet

Teraz najčítanejšie