High 5ive: Aj toto človek dokáže. Výtvarné pripomenutia pre potešenie

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.
[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]
*
Ruka umelca s jemnou akríbiou kreslí obrysy obyčajnej ceruzky. Zachytí všetky detaily, štetcom nanesie akvarelové farby a „portrét“ predmetu je postupne hotový. Pozeráme sa na namaľovanú ceruzku a skúmame, na čo to asi bude. Objaví sa obrázok inej ceruzy, potom pastelky, fixky, plniaceho pera. Predmety sa roztancujú.
Dostávame sa do prúdu. Pribúdajú kancelárske potreby, batérie, telefóny, slúchadlá, lampy, káble a tak ďalej. Francúzsky umelec Alain Biet vo svojom krátkom filme Grands Canons vytvoril galériu vecí bežnej potreby. Žasnete nad tým, aké kvantum obrázkov musel nakresliť, a tiež si uvedomíte, koľkými predmetmi sa obklopujeme.
*
Máme za sebou stáročia knižnej kultúry, no pri pohľade na niektoré dobové diela nie je jasné, či dnes nie sme skôr na začiatku. Platí to napríklad o zborníku grafických listov Mira Calligraphiae Monumenta z konca 16. storočia. V zaujímavom výtvarnom tandeme ho vytvorili Georg Bocskay (1510 – 1575) a Joris Hoefnagel (1542 – 1601)
Dvorný pisár a maliar písma Bocskay chcel Ferdinandovi I. predviesť, aké druhy písma ovláda. Jeho dielo sa neskôr dostalo do rúk ilustrátorovi Hoefnagelovi, ktorý kaligrafie doplnil o rôzne emblémy a vyobrazenia rastlín a živočíchov. Z tohto spojenia písma a obrazu vznikol grafický dizajn, na ktorý je stále radosť sa pozerať.




*
Spojiť jednotlivosti a vytvoriť nový celok. Dať dokopy bezvýznamné čiastočky a stvoriť význam. Narúšať bežné spôsoby vnímania. Demonštrovať útržkovitosť sveta. Všetky tieto charakteristiky sedia na