Denník N

Najlepší slovenský plavec popri tréningu pracuje. Nie je to veľmi kreatívne, ale získavam pracovné návyky, hovorí Nagy

Foto – TASR/Michal Svítok
Foto – TASR/Michal Svítok

Sedemnásobný plavec roka na Slovensku už šesť rokov žije a trénuje v anglickom Sheffielde.

Kým takto pred rokom vážne uvažoval, že so súťažným plávaním skončí, najlepší slovenský plavec Richard Nagy v súčasnosti robí všetko pre to, aby si čo najviac predĺžil bohatú kariéru.

Dve účasti v 8-člennom finále na vlaňajších majstrovstvách Európy v dlhom bazéne v Ríme a majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v Melbourne ho tak nakopli, že už ako tridsiatnik sa chce kvalifikovať na svoje tretie olympijské hry.

„Povedal som si, že to chcem potiahnuť až do Paríža. Som veselý, spokojný a opálený, sezóna zatiaľ ide podľa predstáv,“ hodnotil Nagy sústredenie na Kanárskych ostrovoch, kde sa od konca februára pripravoval na náročnú sezónu v dlhom bazéne. Tá v druhej polovici júla vyvrcholí svetovým šampionátom v japonskej Fukuoke.

Okrem toho si Nagy našiel podľa svojich slov „viac-menej prvú serióznu prácu“. Do kancelárie v Sheffielde chodí 2-3 dni za týždeň.

Dočítate sa:

  • prečo sa zamestnal;
  • či stíha trénovať popri novej práci;
  • že podmienky ako na Kanárskych ostrovoch ešte nezažil;
  • s akými výsledkami bude v tejto sezóne spokojný;
  • či neuvažuje o triatlone.

Boli ste na Kanárskych ostrovoch s kolegami z anglického Sheffieldu, kde dlhodobo žijete aj trénujete?

Prvý týždeň som bol s nimi na Lanzarote a potom tri týždne na Tenerife s novou medzinárodnou tréningovou skupinou Zenta Pro Swimming, ktorú vedie švajčiarsky odborník Luka Gabrilo.

Ako ste sa k nemu dostali?

Už ani presne neviem, ako sa to zrodilo… Registrovali sme sa približne rok, keď sme sa stretávali na rôznych pretekoch, najmä vďaka jeho českej zverenke Báre Seemanovej, s ktorou sa dobre poznáme. Raz sa mi ozval, že mu skončil jeden pretekár a chce trénovať štyroch plavcov, tak mi navrhol, či by som mal záujem ísť s jeho tréningovou skupinou na sústredenie. Priznám sa, že mi to pohladkalo ego.

Aké vám ponúkli podmienky?
Taký servis som doteraz nezažil. Boli sme tu štyria plavci, ktorým sa venuje tréner, videoanalytik aj fyzioterapeut. Všetko je vysoko individuálne pripravované. Dosť ma to nakoplo, darí sa mi užívať si to a bavím sa plávaním. Veľmi som uvítal túto možnosť. Som veselý, spokojný a opálený, sezóna zatiaľ ide podľa predstáv.

Ešte pred Kanárskymi ostrovmi ste boli začiatkom roka dva týždne na kondičnom sústredení na Filipínach. Nie je to všetko finančne náročné?

Vďaka dobrým výsledkom z minulého roka a podpory z našej plaveckej federácie aj Dukly Banská Bystrica mám na to všetko dostatok peňazí. Navyše som začal popri plávaní aj pracovať.

Ste vyštudovaný bakalár psychológie z bratislavskej Univerzity Komenského, takže niečo v tomto odvetví?

Nie, hoci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Plávanie

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie