Je chybou redukovať hľadanie šťastia na honbu za peniazmi, vraví psychológ o novej štúdii

Pre väčšinu ľudí platí, že väčšie príjmy sú spojené s väčším šťastím. Uvádza to štúdia, ktorá vyšla tento mesiac v časopise PNAS.
Jej spoluautor Matthew Killingsworth hovorí, že hoci je pozorovaný vzťah len mierny, je štatisticky významný. „Bolo by však chybou redukovať hľadanie šťastia na honbu za peniazmi – tie zohrávajú v najlepšom prípade len miernu úlohu,“ dodal zahraničný psychológ pre Denník N.
Vedec má doktorát z Harvardovej univerzity, momentálne pôsobí na univerzite v Pensylvánii vo Filadelfii. Na novej štúdii pracoval s nobelistom Danielom Kahnemanom, ktorý sa v minulosti venoval tomuto typu výskumu.
Rozporné štúdie
Štúdií, ktoré skúmajú vzťah medzi peniazmi a šťastím, je mnoho, no táto sa od nich líši okolnosťami, za ktorých vznikla.
Mohla by slúžiť ako ukážka riešenia replikačnej krízy, v ktorej sa ocitla psychológia, prípadne iné vedné odbory, v ktorých sa nedarí zopakovať výsledky ani klasických štúdií.
Príbeh novej štúdie siaha až do roku 2010, keď spomenutý Daniel Kahneman a jeho kolega Angus Deaton vydali slávnu štúdiu (podľa Google Scholar vyše 3 600 citácií), ktorá uvádza, že schopnosť kupovať si šťastie má limity.
Autori zistili, že ročný príjem americkej domácnosti okolo 75-tisíc dolárov je hranica, nad ktorou už nedochádza k nárastu šťastia – vyšší príjem nezvyšoval prežívané šťastie, napríklad schopnosť viac si užiť voľno v prírode alebo čas s rodinou.
Takýto jav však nepozoroval Matthew Killingsworth v štúdii z roku 2021. Psychológ zistil, že šťastie rástlo vysoko nad