Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?

Legendárna novinárka z rakúskej ORF spomína, ako ju v marci 1988 v Bratislave zadržali, aby nemohla informovať o tichom proteste veriacich. Prinášame aj ukážky z novín plných propagandy, v ktorých vláda gratulovala prezidentovi Bangladéšskej ľudovej republiky a priniesla reportáž zo zberu uhoriek.
„Ukážte nám občiansky preukaz.“ Príslušníci Verejnej bezpečnosti (VB) v jednej z bratislavských ulíc zastavia 24-ročného mladíka so sviečkou v ruke. Chystá sa na Hviezdoslavovo námestie, kde sa má začať Sviečková manifestácia.
Na akciu, na ktorú pricestoval z Čiech, sa nedostane. Aj keď Jiří Fajmon, ktorý patril k najmladším signatárom Charty 77, nič nespravil, zadržia ho a zoberú na policajnú stanicu. Následne ho odsúdia za prečin proti verejnému poriadku, vo väzení si odsedí dva mesiace, lebo kráčal ulicou so sviečkou v ruke. Až v roku 1990 Najvyšší súd zruší rozsudok ako nezákonný, no čas za mrežami mu už nik nevráti.
Sychravý deň a sviečky
Fajmon je najprísnejšie potrestaným za Sviečkovú manifestáciu, ktorá sa udiala pred 35 rokmi – 25. marca 1988. Okrem neho zadržali 140 ľudí.
Tichý protest veriacich je jednou z kľúčových udalostí v dejinách odporu proti komunistickému režimu vo vtedajšom Československu. Za brutálny zásah proti demonštrantom nebol z najvyšších funkcionárov štátu nikdy nik stíhaný. O rok a pol už prišla Nežná revolúcia.
V chladný a sychravý deň pred 35 rokmi nabrali odvahu tisíce ľudí a zišli sa na manifestácii za dodržiavanie náboženských slobôd a občianskych práv napriek tomu, že sa vtedajší režim pokúšal do poslednej chvíle verejnosť odradiť od účasti. Napríklad aj rýchlou zmenou televízneho programu, v čase demonštrácie mimoriadne vysielali romantický film Angelika, ktorý bol v tom čase obrovským hitom.
Veriacich zastrašovali v práci. Vysokoškoláci dostali voľno a študentov bývajúcich na internáte vyzývali, nech idú z Bratislavy domov. S jediným cieľom: aby v piatok 25. marca 1988 nešli na manifestáciu. Vládna moc medzi ľudí rozšírila informáciu, že sú povolené ostré náboje a nemocnice sa predzásobili krvou.

Keď slobodne protestujú, u Putina by nemohli
Podľa Ústavu pamäti národa, ktorý skúma zločiny komunizmu, bolo na Hviezdoslavovom námestí