Denník N

Mikulec vyzval rektorku policajnej školy, aby odišla. Vyšetruje sa, čou zbraňou postrelili študentku

Minister vnútra Roman Mikulec a rektorka policajnej akadémie Lucia Kurillovská. Foto N - Tomáš Benedikovič a TASR
Minister vnútra Roman Mikulec a rektorka policajnej akadémie Lucia Kurillovská. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

V utorok sa postreleniu kadetky Akadémie Policajného zboru venoval mimoriadny parlamentný výbor. Rektorka Lucia Kurilovská na ňom okrem iného povedala, že ešte nemala čas vygoogliť si, čo sú ruské jednotky Specnaz, v ktorých údajne kedysi pôsobil jej bývalý podriadený.

Pri postrelení kadetky Akadémie Policajného zboru došlo podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) k zjavnému porušeniu viacerých predpisov. Mikulec o nich hovoril na rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorý sa zaoberal touto udalosťou.

Minister povedal, že dnes už bývalý civilný zamestnanec školy Vladimir Šeparnev nemal čo robiť v priestoroch takzvaného polygónu, kde došlo k streľbe. V tejto hale sa podľa ministra nemala používať ani ostrá munícia a hlavne sa nemalo stať, že jeden človek zbraňou mieri na druhého, čo je porušenie základných bezpečnostných usmernení.

Mikulec si aj preto myslí, že by zo svojej funkcie mal odstúpiť vedúci katedry telesnej výchovy Rastislav Kurilovský aj samotná rektorka štátnej školy Lucia Kurilovská, ktorá je v tejto funkcii od roku 2014 (obaja sú menovci, nie sú rodinne prepojení).

„Vzhľadom na to, že boli porušené viaceré postupy, by mala byť u oboch vyvodená zodpovednosť,“ povedal Mikulec po rokovaní výboru.

Rektorka Kurilovská reagovala, že ide o ministrov názor, odstúpiť neplánuje. Postrelenie študentky, ktorá môže byť doživotne ochrnutá, označuje za zlyhanie jednotlivca – teda inštruktora Šeparneva, ktorého už zo školy prepustili.

„Bolo by to priam zbabelé, keby som teraz odstúpila a nechala na iných, aby túto situáciu riešili,“ povedala Kurilovská.

Mikulec: Nech odstúpi sama

Minister dodal, že on Kurilovskú priamo odvolať nemôže. Odvolanie rektorky by mohol schváliť akademický senát školy, no Kurilovská tvrdí, jeho členovia sú za to, aby zostala vo funkcii. „Akademický senát stojí v plnej miere za mnou,“ povedala.

Minister dodal, že momentálne senátu neplánuje navrhnúť jej odvolanie. Najprv chce počkať na výsledky policajného vyšetrovania a kontroly ministerskej inšpekcie.

„Kým nebude uzavreté vyšetrovanie, nebudem do toho vstupovať. Ak ona uzná za vhodné prijať zodpovednosť, bude to jej rozhodnutie. Ja si myslím, že by to mala urobiť,“ dodal Mikulec.

Postoj ministra aj rektorky kritizoval predseda branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS). Po rokovaní povedal, že hoci je zjavné, že na akadémii došlo k fatálnym pochybeniam, nikto za to nechce prijať zodpovednosť.

„Umývajú si nad tým ruky,“ dodal Krúpa.

Z akej zbrane sa strieľalo?

Prípad postrelenia študentky spočiatku pôsobil ako jasná záležitosť, no aj utorkový výbor ukázal, že na viaceré otázky stále chýbajú odpovede. Tieto otázky sa týkajú hlavne použitej zbrane a ostrej munície.

Minister na výbore povedal, že Šeparnev pred výcvikom dostal päť školských pištolí typu Glock 17 a desať zásobníkov, no bez

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Roman Mikulec

Slovensko

Teraz najčítanejšie