Denník N

Newsfilter: Zuzana Čaputová je zatiaľ napriek útokom jasnou favoritkou volieb

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Demokratických voličov je dosť, ale politické strany ich potenciál premrhali. 2. Migy možno onedlho odídu na Ukrajinu, ale bude to búrka. 3. Písomnej maturite nepredchádza primerané vzdelávanie.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Demokratických voličov je dosť, ale politické strany ich potenciál premrhali

Agentúra Ipsos pre Denník N uskutočnila prieskum podpory potenciálnych prezidentských kandidátov. Dostali sa doň len mená ľudí, ktorí sa v tejto súvislosti už spomenuli. Zoznam preto nie je zďaleka konečný. Do začiatku kampane sa určite prihlásia ďalší uchádzači, ktorí poradie zmenia.

V tom aktuálnom jasne vedie súčasná prezidentka Zuzana Čaputová pred Ivanom Korčokom, Petrom Weissom, Marošom Žilinkom, Štefanom Harabinom, Robertom Mistríkom a Marianom Kotlebom. Nikto z nich okrem Harabina kandidatúru doteraz nepotvrdil. Generálny prokurátor Žilinka tvrdí, že kandidovať nehodlá, hoci sa správa ako niekto, kto si cieľavedome buduje svoju politickú základňu. Keby sa prihlásili napríklad Robert Fico či Peter Pellegrini, rebríčkom by otriasli.

V tejto jeho podobe má najvýpovednejšiu hodnotu zisk Zuzany Čaputovej. Určite by ju volilo 30 percent opýtaných a kandidátkou na zvolenie by bola pre ďalších 18 percent. To je bezmála polovica všetkých. Úradujúca prezidentka má zároveň najnižší počet odpovedí „nikdy by som ju nevolil“ – 43 percent.

Čo to znamená? Takéto čísla Zuzany Čaputovej si jej ľudia nemôžu vysvetliť inak ako výborné. Po rokoch intenzívnych útokov Fica, Kotlebu a Matoviča, počas ktorých sa stala hlavným terčom antisystému v spoločnosti aj vo vládnej koalícii, by ju stále volila polovica voličov. Jasné, tvrdia to v tejto chvíli a môže sa to zmeniť, ale aj tak je to taký potenciál na znovuzvolenie, že jeho zahodenie by bolo trestuhodné.

Prezidentkine čísla zároveň ukazujú, aký je potenciál demokratickej politiky v parlamentných voľbách a ako veľmi ho strany súčasnej vládnej koalície premrhali.

Kto by mohol zmeniť poradie? V prvom rade Peter Pellegrini a Robert Fico.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie