Denník N

Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončí

Umelý sneh na zelenej zjazdovke v Záhrebe. Foto TASR - Martin Baumann.
Umelý sneh na zelenej zjazdovke v Záhrebe. Foto TASR – Martin Baumann.

Sivé a niekedy aj zelené kopce s jedným bielym – umelo zasneženým – pásikom – zjazdovkou. Aj takto by sme mohli opísať obraz lyžiarskych svahov na pretekoch Svetového pohára v posledných rokoch. A do toho niekedy vidíme zábery členov tímov či novinárov dolu pod svahom iba v mikinách. Občas je skrátka také teplo, že nič ďalšie netreba.

Víťazka biatlonového veľkého krištáľového glóbusu Julia Simonová má dokonca na svojom Instagrame ako spomienku na tohtoročné majstrovstvá sveta v Oberhofe fotografiu, kde pretekala v kombinéze s krátkymi rukávmi. S teplom a nedostatkom snehu zápasia zimné športy v posledných rokoch čoraz častejšie.

Niekedy sa znižujú štartovacie miesta pre alpských lyžiarov, aby sa dalo pretekať pri nedostatku snehu aspoň na kratšej trati. A hoci technológie pri umelej výrobe snehu sa stále zlepšujú, niekedy to nepomôže a preteky sa musia zrušiť.

V januári sa niečo podobné stalo pred druhým dňom ženského slalomu v Záhrebe, pri vysokých teplotách zjazdovku zasnežili, v prvý deň pretekov ešte vydržala, ale cez noc sa sneh začal topiť. Z dvoch dní pretekov tak bol jeden.

Šéf organizačného tímu Vedran Pavlek vtedy pre Denník N hovoril, že s moderným systémom zasnežovania dokážu teoreticky vyrobiť sneh aj pri 20 stupňoch Celzia. Na bezpečné pretekanie však treba chladnejšie počasie.

Práve zvyšujúce sa teploty a nedostatok snehu boli dôvodom, pre ktorý svetoví lyžiari spísali list, ktorým žiadajú Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS), aby konala zodpovedne s ohľadom na klimatickú krízu. „Náš šport je ohrozený existenčne a urgentne,“ píšu.

„Na mnohých miestach už čoskoro nebudeme vedieť ani vyrábať umelý sneh,“ ďalej odkazujú v liste.

Pod výzvu sa už podpísali stovky lyžiarov, ich zoznam sa stále rozširuje. Netýka sa to iba alpských lyžiarov, ale všetkých, ktorí spadajú pod FIS, teda aj snoubordistov, bežcov na lyžiach, skokanov, freestyle lyžiarov, pretekárov v severskej kombinácii, ale aj parašportovcov. Zo Slovákov sú pod výzvu podpísaní alpskí lyžiari Andreas Žampa a Ján Sanitrár.

Spomedzi najznámejších svetových mien sú signatármi napríklad Mikaela Shiffrinová, Federica Brignoneová, Marta Bassinová, Sara Hectorová či Aleksander Aamodt Kilde.

„Je to výzva na akciu. Samozrejme, týmto sa klimatická kríza nevyrieši, ale môže pomôcť nájsť riešenia,“ vravela Shiffrinová Denníku N.

„Veľmi potrebujeme zimu a sneh, spoliehame sa na to. Všetko je tým ovplyvnené. Preto je hlavným odkazom tohto listu, aby sme viac analyzovali, ako cestujeme, ako naplánovať preteky, skrátka, tieto rôzne malé časti,“ dodala.

Ako je to s Jasnou

Na Slovensku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Lyžovanie

Mikaela Shiffrinová

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie