Denník N

Svetový newsfilter: Uniknutý dokument odhaľuje, ako sa Rusko rozhodlo podmaniť si Moldavsko

Protesty proti prozápadnej vláde v Moldavsku. Foto - TASR/AP
Protesty proti prozápadnej vláde v Moldavsku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulú nedeľu in memoriam ocenil popraveného hrdinu. Zajatec na videu, ktoré sa na sociálnych sieťach stalo obrovským hitom, s cigaretou v ruke povedal Sláva Ukrajine. V tom ho ruskí vojaci chladnokrvne zastrelili.

Tento týždeň sme sa dozvedeli, že zastrelený vojak pochádzal z Moldavska a na Ukrajinu sa presťahoval len pred pár rokmi. Moldavská vláda incident označila za vojnový zločin a zdôraznila, že vo vojne stojí jednoznačne na strane Kyjiva.

Robí to aj napriek pribúdajúcemu množstvu správ, že Rusko chce Moldavsko rozvrátiť. V posledných týždňoch o tom informoval Zelenskyj aj americká vláda. Teraz desiatky médií z celého sveta dostali prístup k staršiemu dokumentu, ktorý približuje, ako by to Rusko mohlo urobiť.

O čom hovorí: Základným zistením z uniknutej správy je cieľ Ruska urobiť z Moldavska do roku 2030 svoj satelit. Rozhodlo sa to dosiahnuť krokmi, ktoré rozdelilo do niekoľkých kategórií.

Novinári z vybraných médií, ktoré si mali možnosť preštudovať tento dokument, ho privátne ukázali moldavskému premiérovi Dorinovi Receanovi. Ten priznal, že za najviac znepokojujúce považuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie