Denník N

Úzkosti, depresia či strata sebaúcty. Čo môžu spôsobiť dokonalé skrášľovacie filtre?

Vľavo s filtrom „Bold Glamour“ na TikToku, vpravo tá istá žena bez filtra. Reprofoto – Emily Ciambellová/TikTok
Vľavo s filtrom „Bold Glamour“ na TikToku, vpravo tá istá žena bez filtra. Reprofoto – Emily Ciambellová/TikTok

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Aký vplyv majú sociálne siete na duševné zdravie detí a mladých, čo s dievčatami a so ženami robia skrášľovacie filtre a čo spôsobí dokonalý filter Bold Glamour od TikToku?
  • Denník N zisťoval aj to, ako fungujú tvárové filtre. Podľa Michala Gregora, odborníka na umelú inteligenciu, majú mnoho legitímnych aplikácií v kreatívnom priemysle. „Presne takýto filter by sa zrejme hodil Petrovi Jacksonovi na tvárach elfov pri natáčaní Pána prsteňov,“ vraví Gregor.

Čínska sociálna sieť TikTok spustila dosiaľ najdokonalejší skrášľovací filter – Bold Glamour. Za niekoľko týždňov od jeho uvedenia majú videá s týmto filtrom stámilióny pozretí.

Na rozdiel od iných filtrov vyzerá Bold Glamour hodnoverne aj pri pohybe hlavy alebo dotyku tváre rukou. Je taký dokonalý, že „už nie je poznať, že ide o filter“, povedala jedna z užívateliek TikToku.

Bold Glamour zvýrazní pery a lícne kosti, zmenší nos, upraví bradu, oči aj mihalnice a ženskú tvár profesionálne „nalíči“. Filter je určený najmä pre ženskú populáciu.

Porovnanie tváre s filtrom Bold Glamour a bez neho. Zdroj – TikTok

@msxannie

#facetune #boldglamourfilter #filter

♬ Boy’s a liar Pt. 2 – PinkPantheress & Ice Spice

„Už nechcem mať deti“

Podľa niektorých ide len o nevinnú zábavu, no viaceré užívateľky TikToku povedali, že majú obavy z dôsledkov skrášľovacieho filtra na duševné zdravie dievčat a mladých žien.

„Tento filter by ma emocionálne zničil, keby som bola o pár rokov mladšia,“ uviedla vo videu používateľka TikToku chars0far. „Puká mi srdce, keď si predstavím mladšie dievčatá na tejto aplikácii, ktoré si myslia, že takto ľudia vyzerajú prirodzene,“ dodala.

Podľa užívateľky TikToku Emily Ciambellovej by sa filtre ako Bold Glamour mali zakázať. „Nečudo, že si všetci pripadajú takí škaredí,“ dodala. „Bože, už nechcem mať deti,“ povedala ďalšia užívateľka, keď premýšľala o tom, aké následky môže mať filter na mladých.

Porovnanie tváre s filtrom Bold Glamour a bez neho. Zdroj – TikTok

@emilyciambella

This is getting alittle ridiculous 🫠🫠🫠 #boldglam #filter #makeup #nofilter #wtf #fypシ #stop #beautiful #gonatural

♬ original sound – Emily Ciambella

Proti filtru Bold Glamour sa už postavila kozmetická spoločnosť Dove, ktorá vyzýva ľudí, aby sa mu obrátili chrbtom (hešteg #TurnYourBack).

Psychologička Renee Engelnová sa pre NPR vyjadrila, že bez skrášľovacieho filtra si niektoré ženy nemusia pripadať pekné. „[Ich tvár] už nevyzerá dostatočne dobre. Vyzerá ako niečo, čo treba zmeniť,“ priblížila možné úvahy niektorých žien odborníčka z Northwestern University.

Denník N sa zaujímal, ako z technologického hľadiska funguje skrášľovací filter, a pýtali sme sa aj na vplyv sociálnych sietí a filtrov na duševné zdravie.

Ako filtre fungujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Duševné zdravie

Technológie

TikTok

Životy žien

Rodina a vzťahy, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie