Denník N

Verejná diskusia o transrodových ľuďoch je plná dezinformácií, upozorňujú aktivisti a menujú štyri najväčšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dezinformácie o transrodových ľuďoch neovplyvňujú len verejnú diskusiu, ale zasahujú aj do čisto odborných tém. (Aktualizované o presnejšie informácie o tranzícii mladistvých.)

Na Slovensku transrodové osoby čoraz častejšie otvorene hovoria o svojich životných skúsenostiach na sociálnych sieťach či v mainstreamových médiách a sú tvárami veľkých marketingových kampaní. Verejne poukazujú na to, že im chýba prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti, nemajú rovnaké práva a že sa každý deň stretávajú s nenávistnými prejavmi.

Spolu s tým sa však vo verejnej diskusii objavujú aj dezinformácie, ktoré hovoria napríklad o tom, že transrodovosť je choroba a že deti si masovo budú meniť pohlavie. Šéf iniciatívy Inakosť Martin Macko tvrdí, že queer ľudia sú aktuálne druhým najčastejším terčom slovenskej dezinformačnej scény, hneď po Ukrajine. Macko sa odvoláva na pravidelný monitoring portálu infosecurity.sk.

„Verejná a politická diskusia o transrodových ľuďoch na Slovensku doslova vychádza z dezinformácií, hoaxov i cielenej stigmatizácie transrodových ľudí,“ hovorí Alexandra Demetrianová, koordinátorka kampaní a advokácie v občianskom združení Saplinq, ktoré sa snaží o zrovnoprávnenie queer ľudí, organizuje Pride v Košiciach a poskytuje aj poradenstvo LGBTI+ ľuďom.

Združenie identifikovalo štyri najväčšie dezinformácie, s ktorými sa denne stretáva.

1. Za transrodovosťou sú duševné ochorenia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2019 vydala doteraz najnovšiu, jedenástu verziu dokumentu Medzinárodná klasifikácia chorôb – MKCH 11 (anglická verzia dokumentu sa volá International Classification of Diseases 11, ICD-11). V ňom už transsexualizmus nedefinuje ako chorobu či poruchu.

Pri súčasne platných štandardoch WHO už pri transrodových osobách hovoríme o „rodovom nesúlade“, ktorý predstavuje rozdielnosť rodového prežívania človeka v porovnaní s rodom/pohlavím, ktoré im bolo pripísané pri narodení, vysvetľuje Alexandra Demetrianová.

Slovensko túto najnovšiu verziu MKCH 11 ešte neimplementovalo, stále sa riadi

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Saplinq je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

LGBTI+

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie