Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienky

Novostavba apartmánového domu Lake Resort na brehu Nového Štrbského plesa. Foto – Soňa Mäkká
Novostavba apartmánového domu Lake Resort na brehu Nového Štrbského plesa. Foto – Soňa Mäkká

Sme rodina a vicepremiér Štefan Holý boli proti návrhu zákona, ktorý mohol vniesť systém do chaotickej výstavby rôznych developerských projektov. Výrazne obmedzili možnosť verejnosti pripomienkovať návrhy zákonov, o ďalšom takomto obmedzení sa rokuje na aktuálnej schôdzi parlamentu. Aktualizované 17:26: Parlament posunul návrh Jaroslava Karahutu do druhého čítania.

Verejnosť postupne prichádza o viaceré možnosti, ako sa efektívne zúčastňovať na tvorbe legislatívy a vyjadrovať sa k stavbám a investičným projektom. Môžu za to najmä návrhy, ktoré predkladajú poslanci hnutia Sme rodina a vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý.

Za necelý rok sa schválila nová stavebná legislatíva, nové legislatívne pravidlá vlády a poslanci hnutia najnovšie nehlasovali ani o vládnom návrhu zákona o krajinnom plánovaní.

Takýto zákon by mohol skomplikovať cestu mnohým developerským projektom, ako bola napríklad hala na letné lyžovanie na Donovaloch. Problémy by mohol spôsobiť aj plánovanému Dinoparku v Liptovskom Jáne, ktorý podľa vedenia Národného parku Nízke Tatry nemá na takom mieste opodstatnenie. A mohol by mať dosah aj na projekt, ktorý chce na Donovaloch postaviť firma Borisa Kollára Goimpex Bratislava.

„Ak by niekto chcel vylúčiť verejnosť z rozhodovania, ale stále sa tváriť, že možnosť pripomienkovania ostala, urobil by to presne takto,“ komentovala zmeny mimovládna Slovenská ornitologická spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko. Proti zmenám protestuje viac ako 80 mimovládnych organizácií.

Zákon o krajinnom plánovaní mohol skomplikovať aj Kollárov projekt

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Sme rodina

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie