Denník N

Newsfilter: Slovenské migy budú konečne zachraňovať životy ukrajinských civilistov

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Heger je v zahraničnej politike odvážnejší ako doma. 2. Fico vybudoval stranu extrémistov, Matovič stranu takmer bez spojencov. 3. Peňazí máme dosť, ale nedokážeme ich použiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš vianočné darčeky pre tých, čo milujú život vonku? Navštív wilderoben.sk a využi 10% zľavu s kódom ‘Vianoce’

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Heger je v zahraničnej politike odvážnejší ako doma

Slovensko pošle Ukrajine 13 vyradených a pre našu obranu bezcenných lietadiel MiG-29. Slovenská vláda o tom rozhodla deň po tom, čo rovnaký zámer oznámilo definitívne aj Poľsko.

Desať z nich bude zo skupiny strojov modernizovaných pred rokom 2008, tri staré sú vhodné iba ako zdroj náhradných dielov. Okrem nich ukrajinskej armáde pošleme aj dve odpaľovacie zariadenia protivzdušného systému KUB aj s príslušným vybavením a raketami. Odovzdanie je otázkou najbližších týždňov, presný termín nie je známy.

Podľa premiéra Eduarda Hegera o tom rozhodla vláda na mimoriadnom rokovaní konsenzom. Teda ju nespochybnili ministri Sme rodina ani OĽaNO, ktorých predseda strany Igor Matovič predtým postup spochybňoval.

V oboch prípadoch ide o obranné zbraňové systémy, ktoré Ukrajine pomôžu chrániť svoje mestá pred ruskými náletmi. Hovorca Kremľa už vyhlásil, že stíhačky, ktoré Poľsko a Slovensko pošlú Ukrajine, budú zničené.

Rozhodnutie oznámili spoločne premiér Heger a minister obrany Jaroslav Naď. Tvrdia, že za najnovšiu pomoc dostaneme 200 miliónov eur z Európskeho mierového nástroja, z ktorého sa uhrádza vojenská pomoc poskytnutá Ukrajine.

Okrem toho máme od USA ponuku na vojenský materiál v hodnote 700 miliónov dolárov. Akú presne, nechcel prezradiť, pretože ešte nemá súhlas druhej strany. Má ísť o zbraňový systém kategórie, akú armáda v súčasnosti nemá. Do úvahy prichádza napríklad niektorý zo systémov protivzdušnej obrany, ktorý by mohol nahradiť dávnejšie darovaný systém S-300.

Je to protiústavné? Zaslanie stíhačiek je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie