Newsfilter: Slovenské migy budú konečne zachraňovať životy ukrajinských civilistov

1. Heger je v zahraničnej politike odvážnejší ako doma. 2. Fico vybudoval stranu extrémistov, Matovič stranu takmer bez spojencov. 3. Peňazí máme dosť, ale nedokážeme ich použiť.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Správy vybral a komentoval Roman Pataj
1. Heger je v zahraničnej politike odvážnejší ako doma
Slovensko pošle Ukrajine 13 vyradených a pre našu obranu bezcenných lietadiel MiG-29. Slovenská vláda o tom rozhodla deň po tom, čo rovnaký zámer oznámilo definitívne aj Poľsko.
Desať z nich bude zo skupiny strojov modernizovaných pred rokom 2008, tri staré sú vhodné iba ako zdroj náhradných dielov. Okrem nich ukrajinskej armáde pošleme aj dve odpaľovacie zariadenia protivzdušného systému KUB aj s príslušným vybavením a raketami. Odovzdanie je otázkou najbližších týždňov, presný termín nie je známy.
Podľa premiéra Eduarda Hegera o tom rozhodla vláda na mimoriadnom rokovaní konsenzom. Teda ju nespochybnili ministri Sme rodina ani OĽaNO, ktorých predseda strany Igor Matovič predtým postup spochybňoval.
V oboch prípadoch ide o obranné zbraňové systémy, ktoré Ukrajine pomôžu chrániť svoje mestá pred ruskými náletmi. Hovorca Kremľa už vyhlásil, že stíhačky, ktoré Poľsko a Slovensko pošlú Ukrajine, budú zničené.
Rozhodnutie oznámili spoločne premiér Heger a minister obrany Jaroslav Naď. Tvrdia, že za najnovšiu pomoc dostaneme 200 miliónov eur z Európskeho mierového nástroja, z ktorého sa uhrádza vojenská pomoc poskytnutá Ukrajine.
Okrem toho máme od USA ponuku na vojenský materiál v hodnote 700 miliónov dolárov. Akú presne, nechcel prezradiť, pretože ešte nemá súhlas druhej strany. Má ísť o zbraňový systém kategórie, akú armáda v súčasnosti nemá. Do úvahy prichádza napríklad niektorý zo systémov protivzdušnej obrany, ktorý by mohol nahradiť dávnejšie darovaný systém S-300.
Je to protiústavné? Zaslanie stíhačiek je