Denník N

Newsfilter: Extrémizmus pravdepodobne vraždil aj v roku 2005 a bude zas

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Polícia má podozrivých z vraždy Daniela Tupého. 2. Čas sa nám kráti, svetová klíma sa rýchlo blíži k nezvratnej zmene. 3. Parlament nerobí, čo má, radšej ničí niektorým ľuďom životy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Polícia má podozrivých z vraždy Daniela Tupého

NAKA v utorok ráno zadržala ôsmich podozrivých z vraždy študenta Daniela Tupého. Deviaty je vo väzení pre iný skutok. Do zverejnenia tohto textu nikoho z nich neobvinila, ale policajný prezident Štefan Hamran v Rádiu Expres potvrdil, že všetci boli v čase činu „na 110 percent“ na Tyršovom nábreží v Bratislave. Z toho sa dá usudzovať, že vyšetrovatelia sú si tentoraz istí a obvinenie je na spadnutie.

V roku 2005 evidovala slovenská polícia 106 vrážd, pričom práve táto z 5. novembra je najznámejšia spomedzi nich a jedna z najznámejších vôbec. Nielen preto, že je nevyriešená, ale od začiatku podozrenie smerovalo do komunity neonacistov.

Neskôr sa polícia zamerala na mafiu, pričom obvinila člena skupiny piťovcov. Ukázalo sa, že to bola falošná stopa.

Neonacisti sú späť. Podľa Aktualít je dnes zadržaná skupina návratom k pôvodnému podozreniu z účasti skupiny pravicových extrémistov. Medzi jej členmi sú aj futbaloví chuligáni, o ktorých ešte v roku 2008 po bitke na zápase v Dunajskej Strede hovoril vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

O tom, že ide podľa verejnosti o najpravdepodobnejšiu stopu, svedčí fakt, že na mieste činu vznikol Pamätník obetiam extrémizmu. S rovnakým motívom pracoval aj film Ostrým nožom. Na neonacistov jednoducho roky nesmerovalo len neúspešné vyšetrovanie, ale aj podozrenie časti spoločnosti, ktorá sa o prípad zaujímala.

Daniel Tupý pravdepodobne doplatil na svoje dlhé vlasy a čierne oblečenie, ktoré mohlo páchateľom stačiť ako zámienka na útok. Okrem neho napadli ďalších šiestich ľudí.

Stane sa to znova. Od prípadného usvedčenia sme ďaleko, ale prípad z roku 2005 je aj dnes rovnako dôležitý.

Ak sa potvrdí, že naozaj vraždili neonacisti, pôjde o ďalší dôkaz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

LGBTI+

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Vražda Daniela Tupého

Komentáre

Teraz najčítanejšie