Denník N

Prečo Hirman klame a kryje biznis so zlatom?

Autor je bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva za SaS

Minister Hirman, poverený vedením ministerstva hospodárstva, opäť raz dokázal, že ani len netuší, čo všetko je agendou jeho rezortu, a že lobistické tlaky majú uňho prednosť pred záujmami Slovenska a jeho obyvateľov.

Reakcia na naše podanie trestného oznámenia v súvislosti s dlhoročným platením iba 16 eur za každý vyťažený kilogram slovenského zlata súkromnou baňou bola viac ako zarážajúca. Namiesto prísľubu, že na výber dorubeného poplatku vo výške 1,7 milióna za posledných päť rokov dozrie, nám odkázal, že on nič robiť nebude, a ak poplatok súd zamietne, bude to naša chyba. A že v legislatíve sú aj tak nejasnosti a že sme v tej veci začali konať až v auguste.

Hneď tri klamstvá v jednom vyhlásení. Alebo nevedomosť, ktorá neospravedlňuje? Obzvlášť nie sedem mesiacov od nastúpenia do funkcie ministra hospodárstva, pod ktoré agenda baníctva a ťažby nerastov spadá.

Nuž, ale to je tak, keď jedinou aktívnou činnosťou Karla Hirmana na ministerstve bolo doteraz dosádzanie si svojich nominantov. Žiaľ, v prípade banských úradov s tragickým následkom, keďže za predsedu Hlavného banského úradu si vybral človeka, ktorý je pravdepodobne jedným z úradníkov dotknutých trestným oznámením.

Tragická je aj skutočnosť, že legislatíva a nariadenie vlády o výbere úhrad, o ktorej poverený minister hovorí ako o nejasnej, sú v platnosti už viac ako 20 rokov. A doteraz, teda okrem vo vlastnej agende nečinného (z nevedomosti alebo úmyselne?) ministra, to nikomu nejasné nebolo. Iba pár „vyvolených“, zrejme s krytím úradníkov, podávalo účelovo nepravdivé priznania o úhrade za vydobyté nerasty. Toto je ale práve predmetom nášho trestného oznámenia.

Klamstvom je tiež tvrdenie, že bývalé vedenie ministerstva a banských úradov bolo v tejto veci nečinné až do augusta minulého roku. Jediným Hirmanovým ospravedlnením by mohlo byť, že nevie čítať, keďže priamo v názve augustového rozhodnutia sa veľkým tlačeným písmom píše, že ide o ROZHODNUTIE O ODVOLANÍ. Samotné rozhodnutie o dorubení úhrad bolo vydané obvodným banským úradom už vo februári minulého roku, pričom kontrola prebiehala od augusta 2021.

No a záverečné Hirmanovo vyhlásenie, že ak súd uzná nejasný výklad legislatívy, tak Slovensko ešte len príde o milióny, nemá logiku. V jednej vete minister hovorí lobistickým slovníkom majiteľov bane, ktorým bolo doplatenie úhrad prikázané, a súčasne sa obáva, že ak súd neuzná úhrady vyrubené predošlým vedením banského úradu, Slovensko ešte len o milióny príde.

Čo je teda za vyhláseniami ministra hospodárstva? Lobing alebo nebodaj krytie trestných činov? Verím, že ani jedno, ani druhé, ale aj samotná nevedomosť je zarážajúca a nehodná postu ministra. Žiaľ, odvolať povereného ministra v parlamente sa už nedá, vymeniť ho môže iba pani prezidentka. O zvyšku rozhodnú orgány činné v trestnom konaní.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie