Denník N

Je správne, že ruské kluby neúčinkujú v Eurolige, vraví basketbalová trénerka Hejková. Rozhodnutie skončiť nezmení

Slovenská trénerka USK Praha Natália Hejková. Foto - TASR/Milan Kapusta
Slovenská trénerka USK Praha Natália Hejková. Foto – TASR/Milan Kapusta

Prílišné špekulovanie znižuje šancu na úspech, v jednoduchosti je krása, zvykne vždy vravievať a jej zverenky to potom realizujú na palubovke.

V basketbale síce máte na útok 24 sekúnd, ale tímom pod jej vedením stačí na zakončenie akcie zväčša polovica tohto času. Počas timeoutov hráčky nezaťažuje zložitými nákresmi, využíva ich najmä na krátky reštart.

Snaží sa, aby na ihrisku čo najviac vynikli prednosti hráčok, a nezaťažuje ich úlohami, ktoré im nesedia. Ony jej to potom vracajú výkonmi a výsledkami.

Tento celoživotný recept na úspech sa slovenskej basketbalovej trénerke Natálii Hejkovej opäť osvedčil aj tento rok. So svojím tímom sa už po pätnásty raz v kariére predstaví v najlepšej štvorke Európskej ligy basketbalistiek vrátane predchodcu Európskeho pohára majstrov.

Jej český klub ZVVZ USK Praha zdolal v stredu v rozhodujúcom treťom štvrťfinále play-off španielsku Salamancu 74:66 a v sérii triumfoval 2:1 na zápasy.

Na záverečnom turnaji Final Four na zatiaľ neurčenom mieste bude hrať v piatok 14. apríla proti tureckému Mersinu. Druhú semifinálovú dvojicu utvoril ďalší turecký klub Fenerbahce Istanbul a talianske Schio.

„Ak pôjdeme na Final Four do Mersinu, tak je možné, že budem brať každý deň prášky na upokojenie,“ vravela Hejková v rozhovore pre Denník N krátko po stredajšom úspechu.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo hovorí na absenciu ruských tímov,
  • ako vnímala kauzu okolo zadržanej Brittney Grinerovej,
  • čoho sa obáva pri záverečnom turnaji,
  • ktorá sezóna bude jej posledná.

Prvý zápas štvrťfinále ste doma vyhrali o 21 bodov, potom v Salamance ste prehrali o dva body po predĺžení košom z poslednej sekundy zápasu. Pred zápasmi nebývate nervózna. Bolo to teraz pred rozhodujúcim tretím inak?

Naozaj nezvyknem byť nervózna, ale tentoraz som to prežívala emotívnejšie. Bolo mi jasné, že to nebude o dvadsať bodov ako v prvom zápase, čo sa aj potvrdilo. Priebeh nám navyše komplikovali obrovské problémy s faulmi, ale na prekvapenie sme to fakt veľmi dobre zvládli, aj keď sme hrali s nízkou zostavou. Na palubovke sme mali naraz aj tri malé hráčky, čo môžeme využiť aj v budúcnosti. Je to pozitívne zistenie.

Slovenská reprezentantka Barbora Wrzesinská (rod. Bálintová, pozn.) bola po zdravotných problémoch spôsobených covidom na palubovke v rozhodujúcich chvíľach poslednej štvrtiny. 54 sekúnd pred jej koncom upravila svojím jediným košom v zápase na 71:64, čo bol možno rozhodujúci moment zápasu. Ako hodnotíte jej prínos?

Súhlasím, bol to veľmi dôležitý kôš. Napravila ním chybu, ktorú spravila minútu predtým v obrane. Upozorňovali sme ju, že má mať na starosti strelkyňu a nemá chodiť pomáhať, čo nedodržala. Suverénnym spôsobom to však tímu vrátila a celkovo si myslím, že po tých problémoch to bol z jej strany veľmi slušný výkon.

Strešná organizácia FIBA Európa po invázii Ruska na Ukrajinu vlani vo februári vylúčila ruské kluby zo súťaže a táto sezóna bola prvá celá bez nich. Ako ju hodnotíte?

Som rada, že to tak je. Môj názor je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Basketbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie