Denník N

Bojkot hokejistov sa skončil, Nemeček podpísal požiadavky reprezentantov

Nemeček a Handzuš. foto - TASR/AP
Nemeček a Handzuš. foto – TASR/AP

V prípade, že sa kongres a voľby podľa demokratických stanov neuskutočnia do konca júna 2016, Nemeček sľúbil, že 30. júna z funkcie odstúpi.

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček a Michal Handzuš v mene bojkotujúcich reprezentantov spoločne podpísali Verejný záväzok a ukončili tak patovú situáciu v slovenskom hokeji.

Šéf SZĽH sa podpisom zaviazal, že presadí konanie mimoriadneho kongresu do konca júna 2016 tak, aby sa na ňom konali nové voľby funkcionárov SZĽH podľa demokratických stanov. V prípade, že sa kongres a voľby neuskutočnia, Nemeček sľúbil, že 30. júna 2016 odstúpi z funkcie.

Nemeček podpisuje Verejný záväzok:

Znenie Verejného záväzku:

„Prezident SZĽH sa zaväzuje, že svojou autoritou presadí konanie mimoriadneho kongresu do konca júna 2016 tak, aby sa na tomto kongrese konali nové voľby funkcionárov SZĽH podľa nových demokratických stanov.

Prezident SZĽH sa osobitne zaväzuje presadiť, aby právo voliť funkcionárov SZĽH patrilo len voleným delegátom hokejových klubov a združení.

V prípade, že sa takýto mimoriadny kongres a voľby podľa nových demokratických stanov neuskutočnia do konca júna 2016, prezident SZĽH sa zaväzuje, že 30. júna 2016 odstúpi z funkcie.

Hráči vítajú tento verejný záväzok prezidenta SZĽH a vyhlasujú, že sú k dispozícii reprezentačnému trénerovi.“

Koniec bojkotu

Bojkot národného tímu zo strany približne 50 popredných slovenských hokejistov na čele s Handzušom by sa týmto krokom mal skončiť. Hráči verejný záväzok prezidenta SZĽH vítajú a vyhlásili, že sú k dispozícii reprezentačnému trénerovi Zdenovi Cígerovi.

„Som veľmi rád, že som v nedeľu na obed dostal návrh na Verejný záväzok. Je v súlade s naším návrhom Memoranda a len potvrdzuje moje slová, ktoré som povedal v septembri tohto roku. Už vtedy som sa totiž verejne zaviazal, že pokiaľ nebude mimoriadny kongres do konca júna 2016, 30. júna abdikujem,“ uviedol Nemeček.

„Zmeny stanov sa uskutočnia bez ohľadu na Zákon o športe. Po Rade SZĽH, ktorá sa uskutoční po májovom svetovom šampionáte, zvolám mimoriadny kongres, kde sa rozhodne o ďalšom smerovaní slovenského hokeja. Budú na ňom už len delegáti, ktorí budú mať právo hlasovať a voliť podľa nových stanov, čiže len delegáti z klubov a združení, žiadne komisie ani výkonný výbor. Som rád, že sme dohodu podpísali ešte pred koncom roka.“

Voliť budú iba kluby a združenia

Nemeček dodal, že Handzušov návrh konzultoval s členmi Výkonného výboru SZĽH. Neprezradil však, či sa bude v nových voľbách uchádzať o opätovné zvolenie do prezidentskej funkcie: „Ešte je skoro o tom hovoriť, či budem znovu kandidovať. Teraz doťahujeme iné veci.“

„Sme radi, že sa táto situácia vyriešila,“ uviedol po podpise Handzuš. „Nikto nie je víťaz ani zdolaný. Od začiatku sme mali dve požiadavky – zmena stanov a nové voľby. Slovenský hokej potrebuje nové demokratické férové stanovy, ktoré vyvrcholia novou voľbou. V septembri sme nemali garanciu novej voľby, zamrzlo to na rôznych paragrafoch. Snažili sme sa preto veci zjednodušiť. Teraz tú garanciu máme.“

„Prezident sa zaviazal, že nové stanovy budú a voliť budú iba kluby a združenia. Ak sa mu to nepodarí presadiť, odstúpi. Verím, že teraz sa budeme môcť pozerať iba dopredu. Nastanú ďalšie procesy, ktoré vyvrcholia novými voľbami. Myslíme si, že toto je to iba prvý krok a začiatok celého procesu. Každý nový kandidát sa môže na nové voľby pripraviť,“ pokračoval Handzuš.

Handzuš kandidovať nechce

Majster sveta z Götteborgu sa bude aktívne podieľať na tvorbe nových zväzových stanov. „Prijal som ponuku od zväzu stať sa členom pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať ich zmenou. Našou úlohou je vytvoriť nový návrh stanov, ktorý potom predložíme legislatívnej komisii a tá ich bude schvaľovať.“

Handzuš však potvrdil, že neplánuje v nových voľbách kandidovať na šéfa SZĽH: „Od začiatku som hovoril, že nie je mojou ambíciou pracovať na zväze. Je teraz ale šanca, aby doň prišli noví ľudia.“

Handzuš so svojou skupinou neplánuje obsadiť miesta vo Výkonnom výbore SZĽH, hoci dostal od zväzu takúto ponuku. „Od začiatku sme hovorili, že nechceme žiadne funkcie. Pod výzvou sme podpísaní asi 50 aktívni hráči s výnimkou Richarda Zedníka, ktorý je asistentom trénera v Banskej Bystrici. Celá naša iniciatíva bola o nových voľbách a o tom, akým spôsobom prebehla súťaž v starých voľbách. To sa Verejným záväzkom vyriešilo a týmto to momentálne končí.“

Teraz najčítanejšie