High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.
*
Kto zavíta na výstavu Viedeň 1900 do viedenského Múzea Leopold, hneď zistí, že čosi nesedí. Niektoré z obrazov Egona Schieleho či Gustava Klimta visia nakrivo. Nie sú za tým zlí návštevníci, ide o projekt galérie. Pod názvom A Few Degrees More inštitúcia ukazuje, ako sa vychýlime, keď sa o daný počet stupňov ohreje Zem.
Galérie nechcú byť len miestom klimatických protestov. Samy chcú prispieť k povedomiu. Vo Viedni sa pri krivo visiacich dielach dozviete, aký priamy účinok bude na vás mať zmena teploty. Ide o príspevok do debaty o tom, aký druh posolstva nami vôbec dokáže pohnúť. Galéria má bod za to, že nesedí so založenými rukami.



*
Boli časy, keď budúcnosť bola čosi lákavé, o čo sa oplatilo bojovať. A hlavne si ju predstavovať a rozvrhovať. Konkrétne to platilo ešte v druhej polovici 20. storočia. A to podobným spôsobom na oboch stranách studenej vojny. Tu aj tam znamenala budúcnosť technologický pokrok, ktorý mal priniesť lepší život všetkým.
Ako to vyzeralo v tom našom tábore, ukazuje práve otvorená výstava Retrotopia: Design for Socialist Spaces v Berlíne. Kurátorsky sa podarilo spojiť množstvo inštitúcií z postsocialistických krajín a vznikol tak unikátny obraz o dizajne východného bloku. Slovensko zastupuje napríklad futuristický vládny salónik z bratislavského letiska.



*
Egyptské ministerstvo turizmu prednedávnom zverejnilo fotografie čerstvého nálezu papyrusovej rolky Knihy mŕtvych. Vyše 2000 rokov starý dokument našli v útrobách Stupňovitej pyramídy v Sakkáre. Kniha mŕtvych je označenie pre obsahovo premenlivý spis, ktorý má konkrétneho mŕtveho sprevádzať na druhom svete.
Nájdená rolka má po rozprestretí dĺžku 16 metrov a je vo veľmi dobrom stave. Okrem jedinečného nálezu ma v tejto súvislosti zaujal