Denník N

Týždňový newsfilter: Z neonacistu podozrivého z vraždy sa stala elita 

Pochod Daniela Tupého, prechádzajúci Rybným námestím 9. novembra 2007 v Bratislave. Foto – TASR
Pochod Daniela Tupého, prechádzajúci Rybným námestím 9. novembra 2007 v Bratislave. Foto – TASR

Opravené 27. 3. o 15.20: 1. Vražda Daniela Tupého odkryla skrytý problém Slovenskej republiky. 2. Ruské veľvyslanectvo vedie proti Slovensku vojnu, Smer sa správa ako jeho spojenec. 3. Martin Klus – prečo Slovensko nefunguje. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj 

1. Vražda Daniela Tupého odkryla skrytý problém Slovenskej republiky

V novembri 2005 v Bratislave zavraždili študenta Daniela Tupého. V marci 2023 sudca zatiaľ neprávoplatne poslal do väzby muža podozrivého, že tento zločin spáchal.

Oným podozrivým je bratislavský advokát Adam Puškár, ktorý v minulosti obhajoval aj ľudí z extrémistickej scény. Vinu odmieta. Jeho právnik odmieta povedať viac, aby „nezmaril zachytenie skutočného páchateľa“.

Kľúčový svedok policajtom opísal, že videl, „ako (Puškár) do oblasti hornej časti tela tohto muža vykonával pohyb rukou zhora nadol, a to viackrát“. Priznáva, že následne Tupého sám udrel boxerom.

Čo vraví kľúčový svedok: O vražde vypovedajú spolu traja muži. V partii neonacistov sa vraj prišli „iba“ pobiť na Tyršovo nábrežie, čo brali ako rutinný program na piatkový večer. Tvrdia, že o Tupého smrti sa dozvedeli až na druhý deň z médií a roky boli presvedčení, že vraždila iná tlupa neonacistov, ktorá bola v rovnakom čase na rovnakom mieste.

Výnimkou bol zatiaľ neznámy muž, ktorému sa Puškár údajne priznal, že po čine hodil nôž do Dunaja. Vypovedá, že ho naozaj videl, ako kráčal k rieke a po rokoch na stretnutí s touto skupinou pred jej členmi Puškárovi vytkol, že ich namočil do vraždy. Viacerí to teraz potvrdili.

Polícia teraz všetkým podozrivým, ktorých v priebehu týždňa predviedla a zadržala, odobrala DNA. Technici ju porovnajú so vzorkou na zakrvavenom boxeri, ktorý našli pred rokmi na mieste vraždy.

Nie je to definitívne, ale zdá sa, že polícia je tentoraz naozaj na stope a môžeme spoznať meno vraha. Kriminálny rozmer kauzy je však len časťou príbehu. Fascinujúci je aj príbeh jej dvoch aktérov v nasledujúcich rokoch.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jaroslav Naď

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Fico

Smer

Vojna na Ukrajine

Vražda Daniela Tupého

Komentáre

Teraz najčítanejšie