Denník N

Po piskote prišiel potlesk postojačky. Calzonovi proti Bosne fungoval systém

Radosť Slovákov po strelení druhého gólu počas kvalifikačného stretnutia o postup na EURO. Foto - TASR/Pavel Neubauer
Radosť Slovákov po strelení druhého gólu počas kvalifikačného stretnutia o postup na EURO. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Slovenskí futbalisti doma s Bosnou a Hercegovinou zvíťazili 2:0.

Francesco Calzona prvý raz vyhral. Taliansky tréner slovenskej reprezentácie to dokázal až v šiestom dueli od svojho letného príchodu, ale Slovensku to teraz vyšlo v dôležitom dueli s jedným z najväčších konkurentov v boji o postup na Euro 2024.

Na Národnom futbalovom štadióne pôsobilo od úvodu zápasu omnoho lepšie ako pri štvrtkovej remíze 0:0 s Luxemburskom. Na tribúny prišlo iba vyše 6-tisíc divákov vrátane množstva priaznivcov z Bosny. Tí slovenskí však napokon na konci duelu tlieskali postojačky.

„V Trnave nás vypískali a teraz sme dostali ‚standing ovation‘. Taký je futbal,“ rozprával po zápase v mixzóne Róbert Mak, strelec prvého gólu v 13. minúte. Strelou spoza šestnástky prekonal brankára Ibrahima Šehića a odpovedal tak tým, ktorí ho už odpisovali. 32-ročný krídelník austrálskeho Sydney FC patril proti Bosne a Hercegovine k najlepším hráčom na ihrisku, pričom ešte v dueli s Luxemburskom naskakoval iba z lavičky v druhom polčase.

Calzona sa však rozhodol pre zmenu, Mak na pravom krídle nahradil Tomáša Suslova. Na otázku, čo bolo teraz iné v porovnaní so štvrtkovým výkonom Slovenska, Mak odpovedal: „Že som nastúpil.“ Po smiechu pokračoval: „Pozerali sme veľa videí. V prvom zápase to bolo príliš statické. Teraz sme aj napádali, behali sme, boli sme pokojní na lopte a bez lopty agresívni. Podali sme oveľa lepší výkon. Ešte to nie je stopercentné. Po prvom zápase každý hovoril, že to je stratené, teraz máme štyri body a všetko je otvorené.“

Slovensko je po marcovom dvojzápase so štyrmi bodmi v tabuľke druhé za 6-bodovým Portugalskom, Bosna a Island majú po tri body.

Mak sa na reprezentačnom zraze objavil po prvýkrát od nástupu Calzonu a ten ho napokon vybral aj do základnej zostavy. Napokon bol dôležitým hráčom, lebo okrem gólu aj výborne napádal a ponúkal sa nábehmi do nebezpečných priestorov.

Platilo to prakticky o celej ofenzíve. Slovensko od úvodu duelu pôsobilo sebavedomo, snažilo sa o prechod do útoku a hlavne vysoko napádalo. „Trénujeme práve na takýto typ zápasov. Hráčov pripravujeme, aby sme získavali lopty už na súperovej polovici. Veľakrát to vyjde, niekedy to nevyjde. Či už sa vyhrá, alebo prehrá, nemôže to zmeniť trénerov pohľad na futbal,“ povedal na tlačovej konferencii Calzona.

Proti Bosne bolo vidno, ako by Slovensko pod Calzonom chcelo hrať. Vysoké napádanie nebolo až na pár výnimiek pre slovenskú reprezentáciu typické,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie