Denník N

Vývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línie

Ruskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto - Twitter
Ruskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto – Twitter

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Tri čerstvé príbehy o tom, prečo je ruská armáda „iná“. 
  • Na Ukrajinu prúdi pred očakávanou ofenzívou pomoc, časť aj cez Slovensko.
  • V Bachmute sa Rusi priblížili k centru mesta, z Avdijivky evakuujú civilistov.
  • Mapy dňa – Bachmut a Avdijivka.
  • Videá dňa – húfnice AS-90 prechádzajú cez Slovensko; MiG-29 v Ružomberku; kolóna ruských veteránov cestuje na prehliadku – čo vypovedá o druhej svetovej vojne; obrnený transportér zachránil posádku; ako sa jazdí v blate; v bunkri počas ostreľovania.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 26. marca. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Každá armáda na svete má problémy. Sťažnosti vojakov bojujúcich vo vojne sú nevyhnutnosťou a aj o tých ukrajinských sme opakovane písali. Len nedávno sme informovali o ukrajinskom dôstojníkovi s volacím znakom Kupol, ktorý pre amerických novinárov kritizoval velenie vlastnej armády. O pár dní neskôr ho degradovali a zbavili velenia. Jeho vojaci potom natočili video, v ktorom sa ho zastali.

Tri čerstvé príbehy o tom, prečo je ruská armáda „iná“. Nasledujúce tri čerstvé príbehy však budú o problémoch ruskej armády. Veľmi dobre vysvetľujú, prečo je Rusko v takých problémoch, v akých je.

Samozrejme, v ruskej armáde sú aj kvalitné jednotky a niektoré z nasledujúcich príbehov vypovedajú o fenoménoch, ktoré sa v rôznej miere prejavujú aj v iných krajinách, ale iné sú typické pre Rusov. Spolu vypovedajú o rozšírenej korupcii, nepotizme a absolútnej neúcte k životom vlastných ľudí, na ktorých používajú stalinistické metódy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie