Denník N

Newsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšie

Českým dráham došla trpezlivosť po tom, ako sa 1. marca vykoľajila v Žiline súprava Pendolino. Podľa českých železničiarov bola príčinou chyba na výhybke. Foto - TASR
Českým dráham došla trpezlivosť po tom, ako sa 1. marca vykoľajila v Žiline súprava Pendolino. Podľa českých železničiarov bola príčinou chyba na výhybke. Foto – TASR

1. Smer chce chlieb, mier a slobodu. Pre seba. 2. „Naše země nevzkvétá.“ 3. Pravdepodobne ruskí hekeri sa mstia za migy pre Ukrajinu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj 

Konzervatívna väčšina má 87 poslancov. Po tom, ako touto väčšinou parlament de facto zhatil rodovú tranzíciu na Slovensku, rovnaký počet hlasov dostalo aj protiuznesenie Národnej rady k uzneseniu Európskeho parlamentu, ktoré slovenskú vládu vyzvalo po teroristickom útoku v Teplárni na lepšiu ochranu práv LGBTI+ ľudí. Navrhovateľkami opäť boli Anna Záborská a Anna Andrejuvová.

Europarlament podľa nich a ďalších 85 ľudí prekračuje svoje kompetencie a „nerešpektuje suverenitu Slovenskej republiky“. To je veľmi sporné. Isté je, že 87 slovenských politikov na celej veci najviac trápi, že Európa chce, aby sme sa správali civilizovane.

Našťastie sa to podarilo aspoň čiastočne v inom uznesení, ktoré hlasmi 82 poslancov schválilo uznesenie odsudzujúce ruské násilie páchané na Ukrajine na ženách a deťoch.

1. Smer chce chlieb, mier a slobodu. Pre seba

V utorok sa nezávisle od seba udiali dve novinky, z ktorých každá svojím spôsobom rozhodla o budúcnosti strany Smer a aj Slovenska.

Robert Fico a jeho ľudia mali tlačovku, na ktorej hovorili o septembrových voľbách. Chcú vyhrať a je čoraz pravdepodobnejšie, že na kandidátke aj s Robertom Kaliňákom, ktorý je zatiaľ „len“ vedúcim volebného štábu strany. Keď pred rokmi s hanbou opustil politiku, bolo už to ťažko predstaviteľné. Predstava, že by mal priamo kandidovať a po voľbách mal možnosť stať sa znova ministrom vnútra, bola rovno sci-fi. Ale teraz sa nedá vylúčiť.

Špeciálna prokuratúra zas potvrdila, že na Kaliňáka a Jozefa Brhela podala obžalobu pre podozrenie z podplácania Františka Imreczeho.

Je teda dosť možné, že parlamentné voľby vyhrá strana s obžalovaným volebným manažérom a vysokopostaveným kandidátom zároveň.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie