Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakov

Na snímke prezident MOV Thomas Bach. Foto TASR/AP
Na snímke prezident MOV Thomas Bach. Foto TASR/AP

Nie je vylúčené, že ruskí a bieloruskí športovci by mohli súťažiť na olympiáde v Paríži 2024.

Ruskí športovci súťažiaci pod neutrálnou vlajkou, ktorí si po víťazstvách nevypočujú hymnu, ale Čajkovského – tento obraz bol v posledných rokoch bežný.

Odkedy sa prevalil štátom riadený doping ruských športovcov na zimnej olympiáde v Soči 2014, mohli na mnohých podujatiach štartovať iba za týchto podmienok.

Chvíľu sa pritom v tejto súvislosti objavovali aj názory, že Rusko by malo dostať úplný zákaz štartu. Hoci išlo o veľmi vážne porušenie najrôznejších medzinárodných dohôd, stále by sme mohli povedať, že ide len o šport. Tí, ktorí neboli priamo zapojení do dopingu, cítili iba minimálne zmeny.

Rusko však teraz už viac ako rok za výraznej pomoci Bieloruska vedie vojnu proti Ukrajine a súčasťou medzinárodných sankcií sa, pochopiteľne, stal aj šport.

Ruskí a väčšinou aj bieloruskí športovci nemôžu súťažiť takmer v žiadnych športoch. Výnimkou sú väčšinou jednotlivci v klubových súťažiach či tenisti, ktorí môžu na turnajoch nastupovať bez vlajky a uvedenia krajiny pri mene.

Medzinárodný olympijský výbor však teraz prišiel s odporúčaním, aby sa ruskí a bieloruskí športovci vrátili späť do súťaží. Pod neutrálnou vlajkou. Čiže niečo podobné ako v prípade trestu za rozsiahly doping. Iba s tou výnimkou, že štartovať by teraz nemohli športovci s prepojeniami na ruskú armádu či tí, ktorí podporujú vojnu. A práve táto podmienka vyvolala diskusie.

MOV pritom vydal takéto stanovisko iba zopár dní po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že chce presunúť taktické jadrové zbrane do susedného Bieloruska.

Štartovať by mohli iba športovci v individuálnych športoch. Zároveň by malo platiť, že v týchto krajinách sa naďalej nemajú konať žiadne súťaže a na podujatiach sa nesmú zúčastniť žiadni oficiálni predstavitelia štátov.

„Brali sme do úvahy mierovú povahu olympijských hier. Výkonný výbor dospel k záveru, že niekto, kto je zmluvne viazaný v armáde, už povahou tej zmluvy musí podporovať vojnu. Toto nemôže byť diskriminácia, pretože takáto podpora je považovaná za porušenie Olympijskej charty,“ uviedol prezident MOV Thomas Bach.

Slovenský olympijský a športový výbor vo svojom stanovisku odsúdil vojnu, no zároveň podporil odporúčanie MOV. „SOŠV stojí za stanoviskom MOV, ktorý nechce trestať jednotlivcov za rozhodnutia ich vlád. MOV presne stanovil podmienky pre štart neutrálnych športovcov na medzinárodných súťažiach a neumožnil účasť ruských či bieloruských tímov,“ píše sa v stanovisku.

Výbor zároveň upozornil, že toto stanovisko sa zatiaľ netýka budúcoročnej olympiády v Paríži. O nej ešte budú prebiehať diskusie.

Áno aj pre športovcov z armády, vraví právnička OSN

Keď sa však hovorí o športovcoch, ktorí nemajú prepojenie na armádu, znamenalo by to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie