Denník N

Vrah zo Zámockej na svojom manifeste spolupracoval s niekým z USA, predpokladajú autori novej vedeckej štúdie

Miesto útoku na Zámockej ulici. Foto N - Vladimír Šimíček
Miesto útoku na Zámockej ulici. Foto N – Vladimír Šimíček

Lingvistická analýza 61-stranového manifestu slovenského teroristu priviedla trojicu zahraničných vedcov k hypotéze, že spoluautorom textu je skúsený radikál zo zámoria. Vychádzajú napríklad z fráz, ktoré sú v texte použité, ale aj z prepracovanej ideológie.

Časť manifestu vraha zo Zámockej ulice, ktorý vlani v októbri pred barom Tepláreň zastrelil Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, nepôsobí tak, že by jej autorom bol 19-ročný mladík zo Slovenska.

Dospela k tomu trojica vedcov Julia Kupper, Matthew Kriner a Kacper Rekawek v štúdii, ktorú práve publikovali.

Po dôkladnej lingvistickej a obsahovej analýze vrahovho 61-stranového textu, príspevkov na Twitteri, sociálnej sieti 4chan a listu na rozlúčku, ktorý po sebe zanechal, prišli s hypotézou, že spoluautorom manifestu a niektorých tweetov je starší človek s výbornou znalosťou amerického kultúrneho a jazykového prostredia.

Tento človek podľa autorov disponuje hlbokou znalosťou ideológie akceleracionizmu a prostredia takzvaného Terrorgramu, teda siete radikálnych účtov a profilov na platforme Telegram, ktoré nabádajú na rasovo motivovaný a antisystémový terorizmus.

K tomuto záveru vedcov priviedlo viacero indícií, napríklad nezvyčajne nízky počet gramatických a štylistických chýb vo vrahovom manifeste či použitie niektorých jazykových obratov, ktoré sú typické skôr pre Američana nad 45 rokov než pre mladého Slováka.

Nejde o výsledok vyšetrovania slovenskej polície ani jej zahraničných partnerov, ale o hypotézu vedcov venujúcich sa extrémizmu. Vyšetrovanie okolností teroristického útoku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Útok na Zámockej

Slovensko

Teraz najčítanejšie