Denník N

Lemmy nechcel žiť bez muziky ani bez svojho životného štýlu

Lemmy (uprostred) so spoluhráčmi na promofotke k novému albumu Bad Magic, ktorý sa stal ich posledným.
Lemmy (uprostred) so spoluhráčmi na promofotke k novému albumu Bad Magic, ktorý sa stal ich posledným.

Album Bad Magic vyšiel koncom augusta, vo februári 2016 mala kapela Motörhead koncertovať na Slovensku. Túto recenziu sme si šetrili ako pozvánku, no stala sa nekrológom speváka.

Na Štedrý deň oslávil sedemdesiat rokov, v júni jeho kapela štyridsiatku. No nový album britskej skupiny Motörhead s poradovým číslom 22 znie sviežo. To, že je plný tvrdých gitár, rýchlych punkových rytmov a spevák Lemmy Kilmister znie, akoby mal v hrdle prinajmenšom štrk, nikoho neprekvapí.

Nikto sa nepozastaví ani nad tým, že obal v poradí už dvadsiateho druhého albumu Bad Magic zdobí tradičný maskot skupiny – železom ovešaná hlava „bojového prasaťa“, ktorá si doteraz nenašla miesto len na dvoch obaloch štúdiových nahrávok skupiny.

Prekvapením však možno nazvať samotné vydanie nového albumu a fungovanie skupiny ako takej. Frontmana Lemmyho totiž už dobehol životný štýl rockovej hviezdy so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane rôznych legiend. Údajne sa vyspal s vyše tisíc ženami, vyskúšal hádam všetky drogy okrem heroínu a denne zvykol vypiť celú fľašu whisky. „Nechcel by som takto žiť bez muziky,“ povedal spevák pre The Guardian. „Ale nechcel by som byť ani muzikant bez takého životného štýlu.“

Už roky ho trápila cukrovka a nedávno mu voperovali kardioverter – defibrilátor. Podľa vlastných slov teda už fajčil len jednu škatuľku cigariet týždenne. „Doteraz som dával dve škatuľky denne. Rovnako som pre cukrovku prestal piť Coca-Colu,“ povedal Lemmy pre Full Metal Jackie. Whisky s kolou teda vymenil za vodku s pomarančovým džúsom.

V noci kapela zverejnila na facebookovej stránke správu, ktorej sa fanúšikovia báli: Náš silný, ušľachtilý priateľ odišiel po krátkom boji s mimoriadne agresívnou rakovinou.

Stále zaujímaví

V poslednom čase bola skupina nútená rušiť a presúvať niektoré koncerty, naposledy sa tak stalo začiatkom septembra v Texase, keď Lemmy odišiel z pódia počas tretej skladby pre problémy s dýchaním. Neskôr sa vrátil publiku ospravedlniť, že koncert tentoraz nedohrajú. V koncertovaní pokračovali až po niekoľkých dňoch.

Na druhej strane, viete si predstaviť svojho (starého) otca, ako v sedemdesiatke stojí na pódiu s basgitarou, huláka do mikrofónu a k tomu všetkému to ešte zaujíma tisícky ľudí v hľadisku?

„Smrť je jediná vec, ktorá ma zastaví. Budem hrať s kapelou, pokiaľ zvládnem bez palice prejsť pár metrov z jedného konca pódia na druhý,“ povedal Lemmy. „A hoci aj keby som ju potreboval,“ dodal so smiechom.

Lemmy a jeho Motörhead sú legendy tvrdej gitarovej muziky, a aj keď tvrdošijne odmietal, že by hrali akúkoľvek formu metalu („my hráme rock’n’roll,” roky zdôrazňoval v rozhovoroch), považujú sa za inšpiráciu najmä pre rýchly thrash metal. A je to pravda. Motörhead odjakživa zneli ako Chuck Berry po niekoľkých pivách a so skreslenými gitarami.

Ďalšia vec je, že počas štyridsiatich rokov fungovania so železnou pravidelnosťou vydávali nové albumy. Bad Magic sa stal už navždy posledným a v žiadnom prípade to nie je hanba.

Najlepšia najhoršia skupina sveta

Za tie roky na scéne to mohli veľakrát úplne pokaziť. Lemmy však vytrval. V roku 1975 ho najprv ho vyhodili z predchádzajúcej skupiny Hawkwind (podľa vlastných slov „užíval tie nesprávne drogy“) a jeho nový projekt Motörhead neskôr ľudia označovali za „najlepšiu najhoršiu skupinu na svete“.

Po dvoch rokoch a debute, ktorý síce nahrali, ale vydavateľstvo ho odmietlo vydať, sa členovia skupiny dohodli, že to naozaj nemá zmysel. Rozhodli sa ešte odohrať rozlúčkový koncert a nahrať si ho ako živý album. Keďže sa na koncert nepodarilo doniesť mobilné nahrávacie štúdio, dostali namiesto toho možnosť za dva dni nahrať singel v normálnom štúdiu.

Hneď po koncerte teda sadli do auta a šli do štúdia v meste Kent. „To bol piatok večer, mali sme teda celú sobotu a nedeľu. Tie skladby sme hrávali už vyše roka, tak sme si povedali, že skúsime nahrať rovno celý album,“ spomína na nahrávanie vtedajší gitarista Eddie Clarke. Keď sa do štúdia v nedeľu prišiel pozrieť šéf vydavateľstva, album bol takmer hotový. Bol nadšený a zaplatil ďalšie nahrávanie.

Obrat prišiel až na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov s podarenými albumami Overkill, Bomber, Ace of Spades a so živou nahrávkou No Sleep ‘till Hammersmith, ktorá sa ako ich prvá nahrávka ocitla na prvom mieste britského albumového rebríčka predajnosti. Ďalšie roky priniesli albumy rôznorodej kvality, zrejme aj pre časté zmeny v zostave. Tá sa ustálila až v polovici deväťdesiatych rokov, odkedy skupinu okrem ústrednej postavy, speváka a basgitaristu Lemmyho, tvoria gitarista Phill Campbell a bubeník Mikkey Dee.

Novinka Bad Magic dokonale zapadá do línie albumov, ktoré Motörhead nahrali v novom tisícročí. Nie je experimentom, ako napríklad tematikou prvej svetovej vojny voľne prepojený album 1916 z roku 1991, a nie je ani taký hitový ako Ace Of Spades z roku 1980.

Už od prvého výkriku „Victory or die!“ v rovnomennej úvodnej skladbe je jasné, že Lemmy a spol. zamrzli v čase v tom dobrom zmysle slova. Totiž, aj keď je druhá skladba Thunder and Lightning voľnou variáciou na slávnu Ace Of Spades (vlastne ku každej skladbe možno nájsť ekvivalent z ostatných albumov), kapela ani po rokoch hrania svojho úzko vyhraneného štýlu v žiadnom prípade neznie ako vlastná paródia.

„Nehovor mi, čo mám robiť, priateľu,“ spieva Lemmy v jedinej rockovej balade albumu Till The End. „Poznám sám seba ako nikto iný,“ dodáva a reaguje tak na reči všetkých, čo si myslia, že už je na hranie v kapele pristarý.

Inak je novinka hlavne o drobnostiach pre dlhoročných fanúšikov. V Devil poteší gitarové sólo od hosťujúceho Briana Maya z Queen a záverečná Sympathy for the Devil od The Rolling Stones je svojsky prerobená a svojou naliehavosťou sa výborne hodí do koncepcie nahrávky. Na druhej strane, žiadna zo skladieb (možno tak Shoot Out All of your Lights) sa nestane takou, práve na odznenie ktorej budú na koncertoch čakať zástupy divákov.

Album Bad Magic sa teda na bodovej škále kvality pohybuje podľa toho, kto je akým veľkým fanúšikom. Ako prvé stretnutie so skupinou je rozhodne lepší ktorýkoľvek z prvých albumov alebo napríklad výborná výberovka No Remorse z roku 1984.

Slovenskú premiéru mali Motörhead na jeseň 2003 na festivale Rock Pop Corgoň v Rimavskej Sobote, vo februári 2016 mali prísť do Bratislavy.

Teraz najčítanejšie