Denník N

Lemmy nechcel žiť bez muziky ani bez svojho životného štýlu

Lemmy (uprostred) so spoluhráčmi na promofotke k novému albumu Bad Magic, ktorý sa stal ich posledným.
Lemmy (uprostred) so spoluhráčmi na promofotke k novému albumu Bad Magic, ktorý sa stal ich posledným.

Album Bad Magic vyšiel koncom augusta, vo februári 2016 mala kapela Motörhead koncertovať na Slovensku. Túto recenziu sme si šetrili ako pozvánku, no stala sa nekrológom speváka.

Na Štedrý deň oslávil sedemdesiat rokov, v júni jeho kapela štyridsiatku. No nový album britskej skupiny Motörhead s poradovým číslom 22 znie sviežo. To, že je plný tvrdých gitár, rýchlych punkových rytmov a spevák Lemmy Kilmister znie, akoby mal v hrdle prinajmenšom štrk, nikoho neprekvapí.

Nikto sa nepozastaví ani nad tým, že obal v poradí už dvadsiateho druhého albumu Bad Magic zdobí tradičný maskot skupiny – železom ovešaná hlava „bojového prasaťa“, ktorá si doteraz nenašla miesto len na dvoch obaloch štúdiových nahrávok skupiny.

Prekvapením však možno nazvať samotné vydanie nového albumu a fungovanie skupiny ako takej. Frontmana Lemmyho totiž už dobehol životný štýl rockovej hviezdy so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane rôznych legiend. Údajne sa vyspal s vyše tisíc ženami, vyskúšal hádam všetky drogy okrem heroínu a denne zvykol vypiť celú fľašu whisky. „Nechcel by som takto žiť bez muziky,“ povedal spevák pre The Guardian. „Ale nechcel by som byť ani muzikant bez takého životného štýlu.“

Už roky ho trápila cukrovka a nedávno mu voperovali kardioverter – defibrilátor. Podľa vlastných slov teda už fajčil len jednu škatuľku cigariet týždenne. „Doteraz som dával dve škatuľky denne. Rovnako som pre cukrovku prestal piť Coca-Colu,“ povedal Lemmy pre Full Metal Jackie. Whisky s kolou teda vymenil za vodku s pomarančovým džúsom.

V noci kapela zverejnila na facebookovej stránke správu, ktorej sa fanúšikovia báli: Náš silný, ušľachtilý priateľ odišiel po krátkom boji s mimoriadne agresívnou rakovinou.

https://www.youtube.com/watch?v=eBIa0o36pPo

Stále zaujímaví

V poslednom čase bola skupina nútená rušiť a presúvať niektoré koncerty, naposledy sa tak stalo začiatkom septembra v Texase, keď Lemmy odišiel z pódia počas tretej skladby pre problémy s dýchaním. Neskôr sa vrátil publiku ospravedlniť, že koncert tentoraz nedohrajú. V koncertovaní pokračovali až po niekoľkých dňoch.

Na druhej strane, viete si predstaviť svojho (starého) otca, ako v sedemdesiatke stojí na pódiu s basgitarou, huláka do mikrofónu a k tomu všetkému to ešte zaujíma tisícky ľudí v hľadisku?

„Smrť je jediná vec, ktorá ma zastaví. Budem hrať s kapelou, pokiaľ zvládnem bez palice prejsť pár metrov z jedného konca pódia na druhý,“ povedal Lemmy. „A hoci aj keby som ju potreboval,“ dodal so smiechom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie