Denník N

Fascinoval ho vesmír, miloval lietanie medzi mrakmi. Kto to raz zažil, vidí svet inými očami, hovoril umelec Maňka

Z výstavy Pavla Maňku Letisko v Toto! je galéria v Bratislave. Foto - Toto! je galéria
Z výstavy Pavla Maňku Letisko v Toto! je galéria v Bratislave. Foto – Toto! je galéria

Nový výskum tvorby Pavla Maňku odhaľuje tvorbu umelca, ktorý v 60. rokoch zažil kozmický boom a napriek životu za železnou oponou sa dokázal na vesmír aj život na Zemi pozerať s nadhľadom.

Autorka je historička umenia

Pavel Maňka je zrejme pre mnohých celkom neznámym umelcom a niet sa veľmi čo čudovať. Svoju prvú samostatnú výstavu mal až ako 83-ročný v roku 2012. O tri roky neskôr zomrel.

Nebyť jeho netere, dizajnérky Sone Sadilkovej, ostalo by dielo tohto priekopníka abstraktno-geometrickej tvorby na Slovensku a nadšenca lietadiel možno dodnes neprebádané.

Ona však sprístupnila jeho ateliér a dom v Ľudovej štvrti v Bratislave, kde strávil takmer celý život, a iniciovala sériu výstav, ktoré postupne pootvorili dvere do hneď niekoľkých Maňkových trinástych komnát. Tou poslednou je aktuálna výstava Letisko v bratislavskej galérii nazvanou Toto! je galéria.

Mala som príležitosť stráviť čas v jeho ateliéri a skúmať jeho tvorbu od prvých skíc po finálne riešenia. Doterajšie bádanie mi len potvrdilo, čo sme už tušili: to, čo bolo doteraz známe, je len malou čiastkou fascinujúceho tvorivého príbehu.

Pavel Maňka: Nepozemšťan, grafika (tlač z lepenky), 1982
Pavel Maňka: Bez názvu, grafika, 60. roky

Diskrétne prvenstvo

Historička umenia Ľuba Belohradská zvykne pripomínať, že Pavel Maňka je autorom prvého zverejneného geometricko-abstraktného obrazu v slovenskom maliarstve po druhej svetovej vojne.

Niekto by z tejto udalosti vystaval zásadný výťah svojej kariéry, v Maňkovom životopise zastupuje skôr poznámku pod čiarou.

Spomínaný historický čin sa uskutočnil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie