Denník N

Slováci sa sobášia o desať rokov neskôr ako kedysi. Má manželstvo pre mladé páry ešte význam?

Ilustračné foto - Jumpstory
Ilustračné foto – Jumpstory

Ak máte čerstvo po tridsiatke a od blízkych počúvate, že už je najvyšší čas na svadbu, môžete sa ohradiť najnovšími dátami od štatistického úradu. Podľa nich bol minulý rok priemerný vek neviest na Slovensku takmer 33 rokov a priemerný vek ženíchov dosahoval 35,5 roka.

Áno, kedysi to tak nebývalo.

„Do 90. rokov minulého storočia bola typická skorá a vysoká intenzita sobášnosti, mladí dospelí často vstupovali do manželstva z prvého závažnejšieho partnerstva,“ opisuje sociológ Roman Džambazovič. „Podľa sčítania v roku 1991 bolo napríklad vo veku tridsať rokov okolo 80 percent mužov ženatých a u žien to bol ešte väčší podiel – až 90 percent.“

Keď vznikla Slovenská republika, snúbenice mali pri sobáši v priemere 23 rokov a snúbenci okolo 26. Následne sa tento vek už len zvyšoval, až sa dostal k terajším hodnotám.

V texte ďalej prinášame:

  • Príbehy štyroch partnerských dvojíc z rôznych slovenských krajov, ktoré približujú svoj postoj k sobášom. Dva páry svadbu odkladajú a dva vstúpia do manželstva tento rok.
  • Pohľad sociológa na zvyšujúci sa priemerný vek snúbencov pri sobáši a faktory s potenciálom tento trend do budúcna zmeniť.
  • Skúsenosti dlhoročnej párovej terapeutky Jolany Kusej, ktorá opisuje, v čom sa dnešné páry odlišujú od predošlej generácie, a vysvetľuje, prečo je vo všeobecnosti dôležitejšie, kedy má pár dieťa, než v akom veku sa rozhodne pre manželstvo.

Peter (25): Dieťa bolo prioritou, svadba by ho pravdepodobne oddialila

Peter má 25 rokov, jeho partnerka 27, bývajú spolu v Bratislave a nedávno sa im narodilo prvé dieťa. „Pred rokom sme si na dovolenke uvedomili, že nemáme na čo čakať. Finančne sa nám darilo, ja som práve dokončoval školu, tak sme si povedali: prečo nie? Zároveň sme vedeli, že máme silné zázemie, ktoré by sa dokázalo o dieťa postarať, ak by sme potrebovali ísť obaja naraz do práce alebo niečo vybavovať. Všetko to tak nejako zaklaplo.“

Rodičia oboch partnerov mali deti približne v rovnakom veku. „Myslím si, že teraz sú spokojní. Deti už majú odrastené, samostatné a oni sú stále pri sile. Môžu športovať, oslavovať či cestovať,“ hodnotí Bratislavčan.

S partnerkou sa dal dokopy pred štyrmi rokmi a bývať spolu začali po dvoch rokoch vzťahu. „Je zvláštne, že mojim rodičom toto spolužitie neprekážalo, no hneď ako sme ich prekvapili tehotenstvom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie