Denník N

Týždeň v zdraví: Má materinský jazyk vplyv na rozmýšľanie? Ako vyzerá úzkosť tínedžerov? Koľko krokov pomáha znížiť riziko úmrtia?

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • akým spôsobom môže mať spracúvanie materinského jazyka v mozgu vplyv na to, ako rozmýšľame;
  • aké príznaky tínedžerskej úzkosti treba poznať;
  • koľko krokov potrebujeme urobiť na zníženie rizika úmrtia na kardiovaskulárne a iné ochorenia a či musíme tento počet prekráčať denne.

Máte doma tínedžera? A viete rozoznať príznaky, ak ho trápia úzkosti?

Väčšina rodičov vychovávajúcich tínedžerku či pubertiaka presne pozná pomerne širokú škálu situácií, ktoré treba v snahe o zachovanie rodinnej súčinnosti a pohody denne riešiť. Pokiaľ možno tak, aby krehko vybalansovaná rodinná rovnováha nezačala vybuchovať ako Krakatoa, keď je už pretlak neznesiteľný – s pomerne ničivými dôsledkami. Máme to v dnešnom svete ťažké všetci, nielen často zúfalí rodičia so svojimi tínedžermi, ale aj v opačnom garde.

Treba si uvedomiť, že enormnému tlaku situácií spájaných s negatívnymi emóciami, ktoré sa na nás denne valia, sme vystavení všetci bez ohľadu na vek. Požiadavky, často až vo forme nalinkovaných direktív toho, čo všetci od tínedžerov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie