Denník N

Newsfilter: Začala sa záchrana SaS. Predsedu vymeniť nevedia, logo a oblečenie áno

1. Previerka nie je dôvod na odchod ministra Mikulca. 2. SaS mení fotky. 3. Trampoty pána Kučerku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Previerka nie je dôvod na odchod Mikulca

Kauza previerky ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý je vo funkcii bez previerky už tretí rok, je možno len zámienkou na ďalšiu vojnu v bezpečnostných zložkách.

Ako sa kauza začala: Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný minulý týždeň v stredu poslancom na parlamentnom výbore povedal, že minister vnútra Roman Mikulec 29-krát porušil zákon, keď sa bez previerky oboznamoval s utajovanými skutočnosťami NATO. Úrad, ktorý riadi ešte nominant bývalej vlády, takisto podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru, ktorá vec posunula bratislavskej krajskej prokuratúre.

Ako sa minister bráni: Roman Mikulec tvrdí, že previerku nepotrebuje, pretože je zo zákona automaticky osobou, ktorá sa aj bez nej môže oboznamovať s utajovanými skutočnosťami.

Mikulcov právny názor v pondelok spoločným stanoviskom podporili aj ministri Viliam Karas a Štefan Holý.

Previerku napríklad nemala ani predchádzajúca ministerka vnútra Denisa Saková z Hlasu, ktorá síce tvrdí, že sa preto neoboznamovala s utajovanými skutočnosťami. Overiť sa to už nedá, pretože takéto materiály sa po dvoch rokoch automaticky skartujú.

Akokoľvek sa teda môžu právnici sporiť, minister vnútra robil v praxi len to, čo bolo doteraz rešpektovaným zvykom. Prezidentka by preto nemala zobrať Mikulcovi poverenie riadiť ministerstvo vnútra a nestála by tak znova pred otázkou, či zostaviť úradnícku vládu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Roman Mikulec

SaS

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie