Denník N

Čekovský z Demokratov: Nekonečné debaty o hodnotových témach s konzervatívnou časťou OĽaNO ma vyčerpávali (+ video)

Kristián Čekovský. Foto N - Vladimír Šimíček
Kristián Čekovský. Foto N – Vladimír Šimíček

Igorovi Matovičovi v tejto kampani zostali konflikty a megalomanské nápady, predtým mal aj obsah, vraví poslanec a člen predsedníctva Demokratov Kristián Čekovský.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kristián Čekovský (32) je poslanec zvolený za OĽaNO, čerstvo odvolaný predseda mediálneho výboru parlamentu a člen predsedníctva strany Demokrati. V rozhovore hovorí:

  • prečo si myslí, že za jeho odvolaním z funkcie sú aj poslanci OĽaNO;
  • či neodhalil populizmus v nápadoch Igora Matoviča príliš neskoro;
  • či Demokrati vylučujú alebo nevylučujú spoluprácu s Hlasom;
  • prečo OĽaNO nevníma ako najbližšieho partnera;
  • aj či má RTVS garanciu, že končiaci parlament vyrieši jej financovanie.

Poslanci parlamentu vás minulý týždeň odvolali z postu predsedu mediálneho výboru, za hlasovalo 69 poslancov zo 128 prítomných. Vo svojej reakcii ste napísali, že i keď hlasovanie bolo tajné, pridať sa museli aj koaliční poslanci z klubov Sme rodina a OĽaNO. Rátali ste si to?

Dalo sa to spočítať. V tom čase prebehli aj voľby do mediálnych rád, ktoré sú verejné. Vďaka tomu sa dá presne pozrieť, ktorí poslanci boli prítomní. Bola to pomerne jednoduchá matematika. Opozícia mala v sále dokopy 47 poslancov, čo by nestačilo. Aj keby sme pripočítali komplet poslanecký klub hnutia Sme rodina, stále by to bolo málo. K opozícii sa muselo pridať aj sedem-osem poslancov z hnutia OĽaNO.

Teoreticky to mohli byť aj poslanci SaS, nie?

Mal som od nich prísľub, že nie. Niektorí aj v hlasovacej miestnosti prezentovali, ako hlasujú.

Video: Kristián Čekovský: Ak vyhrá Smer a Republika, seba vidím v zahraničí
(autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič)

Nezisťovali ste si v kuloároch, kto z OĽaNO – teda z vašich bývalých kolegov z klubu – to mohol byť?

Nejaké informácie sa ku mne po hlasovaní dostali. Ale neriešim to, na funkcii som si nezakladal. Dostal som príležitosť byť predsedom výboru a chcel som ju v dobrom využiť, ako sa dalo. Za tri roky sa nám podarilo viacero dobrých zmien. Hneď na prvom zasadnutí som prezentoval, že chcem, aby sa Slovensko posunulo v rebríčku slobody tlače, ktorý vydávajú Reportéri bez hraníc. A to sa aj podarilo.

K tomu sa pridala zmena infozákona, úpravy a transparentnejšie procesy pri voľbe riaditeľa RTVS, verejné rokovania Rady pre retransmisiu, po Novom roku sme sa venovali verbálnym atakom na novinárov. Po týchto témach opozícia na čele s Janou Vaľovou, Dušanom Jarjabkom a Ľubošom Blahom (poslanci Smeru) ešte viac zintenzívnila snahy o moje odvolanie. Vyskúšali, dali návrh. Neprekvapuje ma, že sa k tomu pridali poslanci Sme rodina.

Nie? Je to váš doterajší koaličný partner.

Ale počas mojich rokov vo funkcii som mal veľa rôznych snáh, ktoré sa týkali aj reformy RTVS. Sme rodina tieto aktivity prekážali, čo sa asi na konci dňa pretavilo aj do ich hlasovania. Viac ma prekvapilo, že sa k nim pridali aj poslanci OĽaNO, ktorí nabehli na hru opozície a pridali sa ku korupčníkom zo Smeru práve vo chvíli, keď to urobiť nemuseli. Moju pozíciu som im ponúkol už pri odchode z klubu OĽaNO, keďže prislúchala im. Mohli si dať svojho predsedu.

Teším sa na reakciu poslancov OĽaNO, keď si prečítajú, že sa „pridali ku korupčníkom zo Smeru“.

Tak to je.

Nehovorí to niečo o vzťahu OĽaNO a strany Demokrati?

Je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Hegerova vláda

OĽaNO

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie