Denník N

Rakovinu neskrýval, vložil ju aj do posledných diel. Rjúiči Sakamoto však tvoril pôsobivú hudbu celý život

Ryuichi Sakamoto (17. 1. 1952 - 28. 3. 2023). Foto - TASR/AP
Ryuichi Sakamoto (17. 1. 1952 – 28. 3. 2023). Foto – TASR/AP

Miloval klavír a Debussyho, tradičnú japonskú hudbu aj elektroniku a okrem vlastných albumov vydal niekoľko skvelých filmových soundtrackov.

Sú to tie isté noty, ale už je to iná hudba. Dve verzie skladby Merry Christmas, Mr. Lawrence, ktorú môžete nájsť na YouTube, delí trinásť rokov. Za klavírom pritom sedí ten istý človek, sám skladateľ. Kým prvá verzia trvá štyri minúty, druhá o minútu dlhšie, čo je nezvyčajne veľký rozdiel.

Najskôr vidíte muzikanta v najlepšej forme. Rozohráva peknú melódiu v horných oktávach nástroja, tóny najprv perlia a po elegantnej strednej pasáži prichádza zdvih a hudba začne energicky pulzovať, až ju nakoniec uzavrie mohutný akord.

Na druhom čiernobielom videu, ktoré vzniklo vlani, vidíte vychudnutého zošediveného muža. Veľmi pomaly, až s bázňou sa dotýka klávesov a celá skladba má odrazu úplne iný výraz, inú atmosféru. Melanchólia ustupuje, máte skôr dojem, že ste svedkami domácej meditácie než koncertu pre verejnosť.

Je to ukážka toho, čo dokáže so skladbou urobiť interpretácia, ako rozdielne dokáže posunúť jej vyznenie. A zároveň dnes už vieme, že to bolo rekviem, ktoré si počas posledných mesiacov života napísal japonský hudobník Rjúiči Sakamoto. Symbolicky práve titulnou melódiou z rovnomenného filmu, ktorým v roku 1983 odštartoval svoju kariéru skladateľa osobitých soundtrackov.

Ešte chvíľu robiť hudbu

Táto skladba nemohla chýbať v playliste jeho koncertu, ktorý zverejnil vlani v decembri pod názvom Playing the Piano 2022. Už bol zoslabnutý, takže nemohol ísť pesničku po pesničke naraz, ale postupne a video sa potom zostrihalo do podoby jedného večera. Tým istým spôsobom dal dokopy aj album 12, ktorý vydal v januári. Bolo z toho jeho posledné hudobné vystúpenie a zároveň posledná štúdiová nahrávka.

Že koniec sa blíži, fanúšikovia vedeli už rok. Sám ich o tom informoval,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie