Denník N

Nevidíte pri cvičení pokrok? Zabudnite na váhu, radšej si spravte jednoduchý test

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chceme schudnúť a vyhnúť sa zdravotnému riziku, je dôležité vedieť, v akej intenzite treba trénovať.

Spoločnosť v nás odmalička buduje predstavu, že zdravý človek by mal mať adekvátnu hmotnosť. Aj váš lekár si počas preventívnej prehliadky zvykne zapísať, koľko vážite.

Postaviť sa na váhu má svoje opodstatnenie, ale ani zďaleka nepovie všetko o našom zdraví a našej kondícii. Stačí, ak začnete cvičiť, a telo zareaguje tak, že okrem redukcie tuku príde k nárastu svalovej hmoty.

Vtedy váha veľký rozdiel neukáže.

„Kondícia je z pohľadu kardiovaskulárneho a metabolického zdravia, ale aj celkového rizika chorobnosti a úmrtnosti dôležitejšia ako naša hmotnosť,“ tvrdí pre The New York Times Lee Stoner, športový vedec z americkej University of North Carolina v Chapel Hill.

Je za tým jednoduchá logika: svaly sú hustejšie ako tuk, takže ak trávime veľa času dvíhaním váh v posilňovni, hmotnosť sa nemusí zmeniť, hoci náš obvod pása áno.

Starší výskum tiež naznačuje, že stavba tela nemusí nevyhnutne zodpovedať vášmu zdravotnému stavu.

Práve preto existujú testy – od jednoduchých až po zložité -, ktoré môžete využiť pri posúdení svojho zdravia, kondície a ešte k tomu efektívnejšie schudnete.

Nepotrebujete inteligentné hodinky ani špeciálne športové laboratóriá, aby ste videli váš pokrok. A nezáleží, či ste vrcholový bežec, rekreačný cyklista alebo začiatočník, ktorý s pohybom iba začína.

Výsledky prezradia, na čom skutočne ste, a stanú sa pre vás návodom, ako lepšie a dlhšie žiť vďaka vede.

Ilustračné foto. Foto N – Peter Kováč

VO2 max ako indikátor zdravia

Ak chcete presnejšie výsledky, stav vašej kondície najlepšie posúdite zmeraním VO2 max, čo je maximálna rýchlosť prenosu kyslíka do svalov a následne jeho použitie pri premene „paliva“ na energiu.

Okrem sofistikovaných (a nákladných) metód existuje aj jednoduchý test, na ktorý potrebujete iba rovnú plochu a hodinky. Zmerajte si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Chudnutie

Radíme športovcom

Športová veda

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie