Denník N

Fotoreportéri v zbierke vyzbierali desaťtisíce na sanitky pre ukrajinských vojakov, prispieť ešte môžete aj vy

Keď zapadne sanitka. Foto N - Vladimír Šimíček
Keď zapadne sanitka. Foto N – Vladimír Šimíček

Z vojnovej línie na východe Ukrajiny trvá cesta do Bratislavy dlho. Nad čím môže človek rozmýšľať?

Pri poslednej ceste sa fotografovi Denníka N Vladimírovi Šimíčkovi vracala spomienka na ukrajinského vojaka, ktorý pred vojnou pracoval v Košiciach. Ukazoval mu fotografiu z Tatier, na nej bolo asi desať kamarátov, nadšencov extrémnych športov.

„Tento kamarát je v tejto časti frontu, ten zasa v tejto oblasti,“ blúdil prstom po fotografii a tvárach jeho blízkych. Neboli to vojaci alebo military nadšenci. „Bola to len partia kamarátov, aké máme my všetci. Nemuseli sa vrátiť na Ukrajinu, mohli ostať na Slovensku. Ale išli brániť svoju krajinu, svoje rodiny. Dnes ani nespia a riskujú život,“ hovorí Šimíček.

Vracia sa k ďalšiemu nedávnemu zážitku: nachádzal sa s kolegom Mirkom Tódom neďaleko Bachmutu, kde prebiehajú najťažšie boje. Odchádzali od vojenských medikov, keď sanitka zapadla do snehu. Pomáhali ju vytiahnuť. „To bol moment, keď som si povedal – kurnik, v takýchto podmienkach tu zachraňujú životy,“ hovorí.

Sanitka neďaleko frontovej línie. Foto -Gabriel Kuchta/Deník N

Po návrate domov o tom premýšľal ďalej a spustil zbierku na sanitky pre ukrajinských medikov. Aby mala zbierka väčší dosah, Šimíček oslovil známych reportérov a fotoreportérov, ktorí pravidelne chodia na Ukrajinu a zažili vojnu v jej najstrašnejšej podobe. A to reportéra Mirka Tódu a fotografa Denníka N Tomáša Benedikoviča, Gabriela Kuchtu z českého Deníka N, filmárov Juraja Mravca a Paľa Pekarčíka.

Dúfali, že z vyzbieraných peňazí kúpia aspoň jednu, no nakoniec ich môže byť až sedem. Zbierka sa skončí vo štvrtok, ešte stále je čas prispieť. Sanitky môžu už niekedy po Veľkej noci pomáhať na bojových líniách odvážať ranených. Šimíček s tým má veľa starostí a vybavovačiek, ale to sú trampoty, v ktorých vidí zmysel.

Dve hodiny so šrapnelom v bruchu

Ako vyzerá vojna? Fotoreportér českého Deníka N Gabriel Kuchta to vie opísať veľmi konkrétne. Ukrajinský vojak vidí aj cíti, že je to zlé. Šrapnel prešiel cez vestu a zarezal sa až do brucha. Jeho kamarát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie