Denník N

Bez pút a policajnej snímky, no so zaťatou päsťou. Trump čelí 34 bodom obžaloby a cíti sa nevinný

Historická chvíľa. Bývalý americký prezident na súde ako obžalovaný z trestného činu. Foto - tasr/ap
Historická chvíľa. Bývalý americký prezident na súde ako obžalovaný z trestného činu. Foto – tasr/ap

Prvého obvineného bývalého amerického prezidenta v dejinách budú stíhať na slobode.

Keď vyšiel zo svojho mrakodrapu Trump Tower, sebavedomo zdvihol do výšky zaťatú päsť. Krátko predtým zverejnil na sociálnych sieťach odkaz: „Vyzerá to surreálne – vau, idú ma zatknúť. Nemôžem uveriť, že sa toto deje v Amerike“.

Bývalý americký prezident Donald Trump následne nasadol do limuzíny a v sprievode viac ako desiatich vozidiel ochranky či polície vyrazil do asi desať kilometrov vzdialenej budovy newyorského súdu, ktorá sa nachádza na dolnom Manhattane. Podľa New York Times v aute sedel s agentmi ochranky Secret Service, jeho právnici išli v aute za ním.

Do budovy newyorského súdu, kde sa v utorok krátko po obede miestneho času písala história, vošiel z bočnej ulice asi 45 minút pred termínom. Ulice strážilo množstvo policajtov – tí okrem iného oddeľovali Trupových priaznivcov aj odporcov, ktorí sa zhromaždili v susednom parku.

Napriek obavám sa nezdalo, že by mali vzniknúť veľké protesty na podporu bývalého amerického prezidenta.

Donald Trump prichádza do budovy súdu

V budove súdu sa v podstate vydal polícii a formálne bol vo väzbe. Po zhruba hodine strávenej v kancelárii prokurátora vošiel do súdnej siene na 15. poschodí a postavil sa pred sudcu Juana Merchana.

Jeho prípad sa oficiálne volá  Ľud štátu New York verzus Donald Trump, obvinenie číslo 71543-23. Americký prezident si vypočul 34 bodov obžaloby v súvislosti so zaplatením 130-tisíc dolárov pre pornoherečku Stormy Daniels, ktorá tvrdí, že s ním v roku 2006 mala sexuálny styk, exprezident to popiera. Krátko pred voľbami v roku 2016, keď chcela údajnú aféru zverejniť, jej vtedajší Trumpov právnik Michael Cohen zaplatil, aby mlčala, zaplatenú sumu mu neskôr Trump uhradil.

Obvinenie ukázalo, že nešlo o jediný prípad. Trump podľa neho zaplatil 150-tisíc dolárov aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie