Denník N

Ukrajinský vojenský analytik: Nechápem, prečo je Slovensko také nedocenené. Vaša pomoc je zásadná

Mykola Bjeljeskov. Foto - archív M. B.
Mykola Bjeljeskov. Foto – archív M. B.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Zrejme žiadna téma na Ukrajine nerezonuje tak veľmi ako jarná protiofenzíva. Hovorí o nej prezident Volodymyr Zelenskyj, očakáva ju americká vláda a o jej podobe špekulujú experti z celého sveta.

Otázkou o plánovanej protiofenzíve sme pôvodne začali aj rozhovor s ukrajinským vojenským expertom Mykolom Bjeljeskovom. Po prvej otázke nás však zastavil a opýtal sa, či sa najprv nemôže vyjadriť k niečomu inému.

„Fascinuje ma prípad Slovenska. Nechápem, prečo je krajina, ktorá nám pomohla takým zásadným spôsobom, tak veľmi podceňovaná,“ povedal.

Bjeljeskov je výskumným pracovníkom Národného inštitútu pre strategické štúdiá, ktorý v politických otázkach radí ukrajinskému prezidentovi. Rozoberali sme s ním aj:

  • prečo sa Rusku nedarí ovládnuť ukrajinský vzdušný priestor;
  • prečo kritizuje prístup Spojených štátov;
  • ako by mohla Ukrajina vstúpiť do NATO;
  • čo bude testom, či sa Rusko zbavilo imperializmu.

Prečo máte pocit, že pomoc Slovenska nie je dostatočne docenená?

Ľudia sa sústreďujú predovšetkým na najväčších partnerov ako Spojené štáty a Spojené kráľovstvo. Keď sa hovorí o pomoci v prepočte na hrubý domáci produkt (HDP), najčastejšie sa zase spomínajú pobaltské krajiny a Poľsko. Na Slovensko tak trochu zabúdame, hoci keď sa na jeho pomoc pozrieme do hĺbky, vidíme, že je zásadná. Vážime si ju a dobre si ju pamätáme.

Rozoberme si to trochu detailnejšie. Prvou významnou dodávkou bol systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý slovenská vláda darovala vlani v apríli.

Slovensko nám dalo všetko, čo malo k dispozícii: celú jednu batériu. Pred rozhodnutím Spojených štátov a ďalších partnerov poskytnúť nám systémy NASAMS a Aspide a nemeckými dodávkami systému Iris-T išlo o najsofistikovanejší systém protivzdušnej obrany, ktorý sme mali k dispozícii. Zatiaľ čo naše systémy S-300 boli vyrobené v 70. rokoch, ten slovenský pochádzal z konca 80. rokov. Keďže bol ruskej výroby, okamžite sme ho vedeli začať používať.

Musíme si uvedomiť, že toto je vojna delostrelectva, v ktorej žiadna strana nie je schopná získať vzdušnú prevahu. Slovensko je dôležité aj v tomto smere, pretože jeho húfnice Zuzana sú moderným samohybným systémom ideálnym pre bojiská, kde bojujúce strany nemôžu útočiť lietadlami (Slovensko poskytlo húfnice Zuzana na základe kontraktu na komerčný predaj – pozn. red.).

Na Slovensku v posledných týždňoch pútala veľkú pozornosť dodávka stíhacích lietadiel MiG-29.

Samotné migy možno neprispejú k zásadnému zvýšeniu kvality našich leteckých kapacít, ale sú dôležité, pretože nám nimi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie