Ukrajinský vojenský analytik: Nechápem, prečo je Slovensko také nedocenené. Vaša pomoc je zásadná

Zrejme žiadna téma na Ukrajine nerezonuje tak veľmi ako jarná protiofenzíva. Hovorí o nej prezident Volodymyr Zelenskyj, očakáva ju americká vláda a o jej podobe špekulujú experti z celého sveta.
Otázkou o plánovanej protiofenzíve sme pôvodne začali aj rozhovor s ukrajinským vojenským expertom Mykolom Bjeljeskovom. Po prvej otázke nás však zastavil a opýtal sa, či sa najprv nemôže vyjadriť k niečomu inému.
„Fascinuje ma prípad Slovenska. Nechápem, prečo je krajina, ktorá nám pomohla takým zásadným spôsobom, tak veľmi podceňovaná,“ povedal.
Bjeljeskov je výskumným pracovníkom Národného inštitútu pre strategické štúdiá, ktorý v politických otázkach radí ukrajinskému prezidentovi. Rozoberali sme s ním aj:
- prečo sa Rusku nedarí ovládnuť ukrajinský vzdušný priestor;
- prečo kritizuje prístup Spojených štátov;
- ako by mohla Ukrajina vstúpiť do NATO;
- čo bude testom, či sa Rusko zbavilo imperializmu.
Prečo máte pocit, že pomoc Slovenska nie je dostatočne docenená?
Ľudia sa sústreďujú predovšetkým na najväčších partnerov ako Spojené štáty a Spojené kráľovstvo. Keď sa hovorí o pomoci v prepočte na hrubý domáci produkt (HDP), najčastejšie sa zase spomínajú pobaltské krajiny a Poľsko. Na Slovensko tak trochu zabúdame, hoci keď sa na jeho pomoc pozrieme do hĺbky, vidíme, že je zásadná. Vážime si ju a dobre si ju pamätáme.
Rozoberme si to trochu detailnejšie. Prvou významnou dodávkou bol systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý slovenská vláda darovala vlani v apríli.
Slovensko nám dalo všetko, čo malo k dispozícii: celú jednu batériu. Pred rozhodnutím Spojených štátov a ďalších partnerov poskytnúť nám systémy NASAMS a Aspide a nemeckými dodávkami systému Iris-T išlo o najsofistikovanejší systém protivzdušnej obrany, ktorý sme mali k dispozícii. Zatiaľ čo naše systémy S-300 boli vyrobené v 70. rokoch, ten slovenský pochádzal z konca 80. rokov. Keďže bol ruskej výroby, okamžite sme ho vedeli začať používať.
Musíme si uvedomiť, že toto je vojna delostrelectva, v ktorej žiadna strana nie je schopná získať vzdušnú prevahu. Slovensko je dôležité aj v tomto smere, pretože jeho húfnice Zuzana sú moderným samohybným systémom ideálnym pre bojiská, kde bojujúce strany nemôžu útočiť lietadlami (Slovensko poskytlo húfnice Zuzana na základe kontraktu na komerčný predaj – pozn. red.).
Na Slovensku v posledných týždňoch pútala veľkú pozornosť dodávka stíhacích lietadiel MiG-29.
Samotné migy možno neprispejú k zásadnému zvýšeniu kvality našich leteckých kapacít, ale sú dôležité, pretože nám nimi