Denník N

Svetový newsfilter: Putinova najväčšia geopolitická katastrofa sa už začala

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

zatiaľ čo ruské jednotky pokračujú v útokoch na Bachmut, poradca prezidenta Zelenského do Moskvy odkazuje, že nebudú žiadne mierové rokovania, kým sa Rusko úplne nestiahne z ilegálne anektovaného Krymu. O ten sa Vladimir Putin zjavne obáva, dokazujú to satelitné snímky, na ktorých vidieť, ako silno ho opevňuje.

Súvisí to najmä s očakávanou jarnou ofenzívou Ukrajiny. Putin vie, že si nemôže dovoliť ďalšie veľké prehry, najmä nie po tomto týždni, ktorý pre Rusko nedopadol najlepšie.


Európa: Putinova osobná prehra

Po necelom roku od podania žiadosti sa Fínsko stalo oficiálne 31. členom NATO. V tom istom momente sa hranice obrannej aliancie s Ruskom zdvojnásobili a NATO sa priblížilo k Rusku ako nikdy predtým.

Aj to je výsledok agresívnej vojny, ktorú vedie Rusko proti Ukrajine.

O čo ide: Nebyť tureckého vydierania, spolu s Fínskom by Severoatlantickú alianciu rozšírilo aj Švédsko, ktoré si ešte musí počkať na priaznivejšiu atmosféru v Turecku, ktorá by mohla nastať po májových voľbách.

Fínsko je už siedmou krajinou NATO na pobreží Baltského mora, ktoré obmýva aj Petrohrad a ruskú enklávu Kaliningrad.

Strategicky Putin vojnu jednoznačne prehráva. Nebol schopný získať celé územie Donbasu a dlhé mesiace sa masívnym počtom jednotiek na ukrajinských hraniciach snažil vydierať Západ a rozdeliť NATO.

Stal sa pravý opak. Prítomnosť Aliancie v nových členských krajinách, ako sú Slovensko, Poľsko a pobaltské krajiny, je ešte väčšia. Ich obrana je vďaka tomu robustnejšia a modernejšia. Teraz si Moskva musí zvykať, že dlhodobo neutrálne Fínsko bude mať za sebou najsilnejší obranný spolok na svete.

Putinova katastrofa: Rusko je v dôsledku invázie slabšie vojensky, geopoliticky, ekonomicky a vo vnútri stále viac a viac pripomína zlyhávajúci štát. Kto mohol, ušiel a tí, čo zostali, nemôžu otvorene hovoriť o tom, čo si o vojne myslia.

Putin sa sťažoval, že rozpad Sovietskeho zväzu bola najväčšia geopolitická katastrofa 20. storočia. Všetko nasvedčuje tomu, že jeho osobnou katastrofou bude ideologická

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie