Denník N

V Levante objavili vzácnu užovku. Ochranu hada komplikuje, že vedci zo znepriatelených krajín nemôžu spolupracovať

Nový druh užovky Elaphe druzei. Foto – Daniel Jablonski
Nový druh užovky Elaphe druzei. Foto – Daniel Jablonski

Zoológ Daniel Jablonski je jediným žijúcim vedcom, ktorý opísal dva druhy z rodu Elaphe. Ten dnes zahŕňa 18 druhov užoviek.

Vedci objavili nový druh užovky Elaphe druzei.

Mohutný had, ktorý dosahuje dĺžku až 1,5 metra, žije na ploche okolo 3-tisíc kilometrov štvorcových v politicky komplikovanej oblasti hôr južnej Levanty – najmä na území Libanonu, ale aj v Sýrii a Izraeli.

Pomenovaný je podľa etnicko-náboženskej komunity drúzov, ktorí obývajú horské oblasti Blízkeho východu, kde had žije.

Ohrozený had

Južná Levanta je najdlhšie osídlená oblasť na Zemi. Mestá Jericho, Byblos, Damask, Bejrút či Jeruzalem majú históriu dlhú tisíce rokov. Kultúrna a etnická diverzita je bohatá, čo platí aj pre miestnu biodiverzitu.

„Preto prekvapuje, že levantská populácia užoviek je pre vedu známa len 50 rokov a ich pozorovania sú extrémne vzácne. Navyše doteraz sa radili k inému druhu,“ povedal zoológ Daniel Jablonski.

Vedec a jeho kolegovia opísali nový druh v štúdii, ktorá vyšla koncom marca v časopise Scientific Reports.

Daniel Jablonski pôsobí na katedre zoológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Hora Hermon v južnom Antilibanone a typické horské prostredie užovky Elaphe druzei. Foto – Daniel Jablonski

Nový druh užovky patrí medzi najohrozenejšie hady západného palearktu. Podľa Jablonského je možné, že populácia hadov je malá a naďalej sa môže kriticky zmenšovať. Naznačuje to nízka genetická variabilita skúmaných populácií aj zmenšovanie životného prostredia následkom klimatickej zmeny a tlaku ľudí.

„Objavili sme unikátny živočíšny druh s veľmi malým areálom rozšírenia, ktorého samostatnú evolúciu môžeme datovať až 4 milióny rokov dozadu. To je viac ako predpokladaný čas divergencie rodu Homo, kam patrí človek. Okrem poznatkov z novej štúdie však o ňom nič iné nevieme.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie