Denník N

Čech, ktorý ráta zničené tanky na Ukrajine: Neviem, aké IQ mali ľudia, čo nariadili ruský útok na Vuhledar

Zničený ruský tank medzi Charkivskou a Doneckou oblasťou. Foto N - Vladimír Šimíček
Zničený ruský tank medzi Charkivskou a Doneckou oblasťou. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jakub Janovský je český dobrovoľník, ktorý spolu s troma kolegami v združení Oryx analyzuje a zapisuje zničenú, poškodenú či ukoristenú ťažkú techniku vo vojne proti Ukrajine. V rozhovore približuje, prečo teraz môžu Ukrajinci stratiť viac techniky ako vlani a čo ho vo vojne najviac prekvapilo.

„Čudujem sa, že to Rusi nevzdali vlani na jar, keď bolo jasné, že Ukrajinu nedobyjú. Strácajú to, čo v armáde budovali tridsať rokov,“ hovorí.

Pýtali sme sa ho:

  • ako sa najčastejšie ničia tanky v tejto vojne;
  • aké taktické chyby robia Rusi na bojisku;
  • aké je podľa neho skutočné množstvo stratenej techniky na oboch stranách;
  • ako sa ten pomer mení;
  • ktorá strana pri stratách nepriateľa preháňa viac;
  • ako sa k tejto tejto záľube dostal a či ju po roku ešte vládze robiť.

Začnem špecifickou otázkou. Ako sa najčastejšie ničia tanky v tejto vojne? 

Je to určite kombinácia protitankových striel a delostrelectva a potom míny v kombinácii s dronmi. Veľa vozidiel, ktoré zničili drony, predtým nabehlo na mínu, posádka ich opustila a dron iba hodil granát pod poklop. Veľmi často je to kombinácia týchto zbraní, pokiaľ vozidlo nedostane jeden priamy zásah, ktorý ho zničí.

Na jar, keď sa Ukrajincom darilo ničiť ruské tanky, sa diskutovalo, či tanky už nie sú zastarané. Čo si o tom myslíte? 

Ruské straty a veľká časť ukrajinských hovoria o tom, že pokiaľ používate techniku, ktorá nezodpovedá danej dobe, budú vaše straty vysoké. Napriek tomu sú tieto staré tanky použiteľné. Ak by v rámci útoku nahradili T-72 a T-64, ktoré sa bežne používajú v tejto vojne, najmodernejšie tanky, tak s výnimkou prípadov, keď tank nabehne na mínu, by to vyzeralo úplne inak. Nové varianty tankov, ako Abrams alebo Merkava 4, by s adekvátnou podporou pechoty a ženistov mali výrazne menšie straty, než aktuálne vidíme pri tankoch na Ukrajine. Taktika a lepšia technika by ich dokázali rázne skresať. Napríklad proti protitankovým strelám sú moderné tanky celkom dobre chránené.

Tanky sú stále potrebné. Ak sa niekomu zdá, že strata pár tankov pri obsadení dediny je veľká, tak by som dotyčného chcel vidieť, ako by ju dobyl bez tankov. Pokiaľ nebude niečo iné, čo bude mať podobné schopnosti a dokáže poskytnúť tú istú podporu pechote a obrneným vozidlám, tak budú tanky potrebné aj naďalej. Napríklad keď chcete prejsť do protiútoku a niečo obsadiť, potrebujete tanky. Na obranu ich až tak netreba, ale máte situáciu, že ste o nejaké územie prišli, a pokiaľ ho chcete získať späť, iba s pechotou to pôjde zle.

Čo vás zatiaľ najviac prekvapilo pri sledovaní a analyzovaní týchto videí? 

Najviac ma prekvapilo, že ruské vedenie je neskutočne hlúpe a nevzdalo to vlani na jar. V tom okamihu už bolo jasné, že Ukrajinu neobsadia a že čím dlhšie tam zostanú, tým viac techniky a ľudí stratia. Rusko nemá takú silnú ekonomiku, aby bolo schopné znova vybudovať za rozumný čas takú veľkú armádu. Teraz prichádzajú o to, čo budovali 30 rokov a čo im zostalo v skladoch z čias Sovietskeho zväzu. Nebude ľahké vystavať to znova.

Prekvapilo ma však aj množstvo taktických chýb, ktoré Rusi opakujú. Mnoho z nich sa dalo čakať. Je to skôr otázka rozsahu a že si nie sú schopní uvedomiť, že táto vojna pre nich nemá žiadny ďalší zmysel. A pritom ľudia v Rusku, ktorí veria propagande, uveria aj falošnému vyhláseniu, že vyhrali a je čas ísť domov.

Môžete uviesť príklady ruských taktických chýb? 

Napríklad takmer nulové použitie dymových clôn či dymových granátov, ktoré by umožnili vykonať útok bez toho, aby boli všetkým na očiach. Obmedzili by sa tým straty. To je klasika. Vidím to však často aj na ukrajinskej strane. Bolo veľa zlých ruských taktických rozhodnutí, umiestnení vozidiel, ako sa pohybujú na bojisku. Časť z toho je daná tým, že majú zlé vybavenie, časť tým, že ruská armáda nebola nejako úžasne vycvičená. Straty materiálu a skúsených ľudí to nevylepšujú.

Pamätáte si nejaké obzvlášť zaujímavé video z posledného obdobia?

Relatívne nedávno, začiatkom januára, sme pri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie