Denník N

Minister Naď: Migy hlásili chyby v častiach, kam mali prístup len Rusi. Videli sme v tom zámer

Jaroslav Naď. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jaroslav Naď. Foto N – Tomáš Benedikovič

Polícia preverovala podozrenia zo sabotáží, ktoré na slovenských migoch údajne páchali ruskí technici. Dokázať sa jej to nepodarilo, no armáda dôveru voči Rusom na Sliači stratila, vraví minister obrany Jaroslav Naď.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jaroslav Naď (42) je ministrom obrany a podpredsedom strany Demokrati. V rozhovore hovorí:

  • či je v novej strane Demokrati stratégom a ako vznikala;
  • či existuje naďalej šanca na spojenie s Mikulášom Dzurindom;
  • či mu prezidentka avizovala, že menuje úradnícku vládu;
  • ako je to s vyšetrovaním tunelovania Vojenského spravodajstva;
  • aj prečo polícia hľadala sabotáž zo strany ruských technikov.

Neubehol ani rok od rozhovoru na festivale Atmosféra, v ktorom ste povedali, že ste znechutený z politiky a uvažujete o odchode. Dnes vás politika zase baví?

Baví je silné slovo. Povedal som to a platí, že som bol vtedy úprimný. Mal som tri dôvody, ktoré ma osobne demotivovali. Prvým boli nekonečné hádky vnútri koalície a odchod SaS z vlády. Druhý dôvod bol osobný, tým bolo sklamanie, ako Ďuro Krúpa odišiel. Nieže z OĽaNO…

Ale od vás?

My dvaja sme dlhoroční priatelia a zaslúžil som si aspoň jeden telefonát dopredu, že to ide urobiť. Nestalo sa.

Video: Minister Naď: Mali sme podozrenie, že ruskí technici kazia naše migy zámerne
Autori: Eva Štefanková, Dušan Mikušovič

Nemal by také pekné bilbordy, ako má teraz, ak by zostal.

Už som to rozdýchal. Tretí dôvod bola vnútorná situácia a fungovanie v OĽaNO. Tieto tri veci ma ubíjali, ale zároveň to nikdy nie je čiernobiele. Ak by v decembri za mnou neprišiel Edo Heger, či nejdeme vytvoriť nový subjekt, dnes by som bol definitívne rozhodnutý, že by som v politike po tomto volebnom období skončil.

Iniciátorom bol premiér?

Áno.

Keď sa v januári schyľovalo k tomu, že spolu s Eduardom Hegerom odídete z hnutia OĽaNO, viacerí politici mi v zákulisí povedali, že Eduard Heger je síce líder, ale vy ste ten stratég a hýbateľ. Nemáte to takto rozdelené?

Vôbec nie, aj keď som potešený, normálne mi ego narástlo teraz, ale nie je to tak. Edo mi deň po páde zavolal a opýtal sa ma, ako sa cítim. Povedal som, že som frustrovaný a sklamaný a že je to pre mňa definitívny koniec v politike. On mi na to povedal, že sa cíti oslobodený a považuje to za nový začiatok v politike. Navrhol, aby sme vytvorili nový subjekt, a ja som povedal – áno.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Hegerova vláda

Igor Matovič

Jaroslav Naď

OĽaNO

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie