Fíni áno, Švédi zatiaľ nie. Prečo Maďarsko blokuje ďalšie rozšírenie NATO?

Maďarská vláda ani netají, že za odkladaním hlasovania je kritika právneho štátu, pričom je jednoznačné aj to, že svoje kroky koordinuje s Tureckom.
Jedným z dôsledkov agresie Ruska voči Ukrajine bolo, že dva doteraz neutrálne severské štáty, Švédsko a Fínsko, iniciovali svoj vstup do NATO. Fínsko sa v utorok stalo riadnym členom Aliancie.
Vstup oboch krajín musí ratifikovať každá členská krajina. Dlhý čas to nespravili len dve členské krajiny, a to Turecko a Maďarsko. Fínskemu vstupu už táto prekážka nestojí v ceste, keďže vstup Fínska schválil maďarský parlament 27. marca a turecký 31. marca. Vstup Švédska však zatiaľ blokuje Maďarsko aj Turecko.
Naťahovačky trvajúce celé mesiace
V Maďarsku bol už v lete 2022 predložený parlamentu návrh zákona o ratifikácii vstupu Fínska a Švédska, na jeho prerokovanie a prijatie si však parlament nenašiel čas celé mesiace. Vláda sa odvolávala na potrebu „verejnej debaty“.
Na konci februára 2023 sa zistilo, že hoci premiér Viktor Orbán podporuje vstup Fínska a Švédska, poslanecký klub vládneho Fideszu je v tejto otázke „mimoriadne rozdelený“. Mnoho poslancov sa údajne pohoršovalo nad tým, že