Denník N

Nord Stream II je pre Európu nezmysel

Projekt Nord Stream II získal úplne neopodstatnenú nálepku „komerčný“. Jeho hlavný cieľ totiž je výhradne politický a je ním definitívne vynechanie Ukrajiny z tranzitu ruského plynu.

Autorka je europoslankyňou za Smer-SD

Základným argumentom v diskusii o projekte rozšírenia plynovodu Nord Stream o jeho tretiu a štvrtú vetvu by malo byť, že Európa ho jednoducho nepotrebuje. Existujúce prepravné trasy pre ruský plyn sú kapacitne nanajvýš postačujúce. Navyše ani už dnes fungujúce dve rúry plynovodu Nord Stream spájajúce Nemecko a Rusko po dne Baltského mora, ktoré boli dokončené v rokoch 2011 a 2012, sa naplno nevyužívajú.

Čo skutočne potrebujeme, je ešte väčšia podpora a dôraz na energetické úspory, ktoré nás robia menej zraniteľnými a závislými od zdrojov pochádzajúcich z územia mimo Európskej únie, a v prípade zemného plynu diverzifikáciu zdrojov, nie prepravných trás. Nord Stream II neprináša ani jedno, ani druhé, a preto je z hľadiska zvyšovania energetickej bezpečnosti v Európe v podstate nezmyslom.

Projekt Nord Stream II získal úplne neopodstatnenú nálepku „komerčný“. Neopodstatnená je z dobre známeho dôvodu, ktorý je však potrebné opakovať, a to, že jeho hlavný cieľ je výhradne politický a je ním definitívne vynechanie Ukrajiny z tranzitu ruského plynu. V rámci konzorcia ruského Gazpromu s niekoľkými veľkými západoeurópskymi plynárenskými spoločnosťami majú kľúčové postavenie predovšetkým nemecké firmy. Pozitívne sa k nemu stavajú aj nemeckí politickí predstavitelia na čele s kancelárkou Merkelovou.

Bohužiaľ, týmto spôsobom pochovávajú projekt Energetickej únie, ktorá v súčasnosti existuje iba na papieri a možno práve tam pre Nord Stream II aj zostane. Päť známych pilierov Energetickej únie má totiž zabezpečiť zvýšenie energetickej bezpečnosti všetkých krajín EÚ bez výnimky, a nie iba vyvolených, v tomto prípade najmä samotného Nemecka.

Práve to sa však deje vďaka projektu Nord Stream II. Okrem Slovenska a krajín V4 na to jednoznačne upozornili pobaltské štáty, ale napríklad aj Grécko, Rumunsko a nakoniec aj zástupca veľkých, starých členských krajín, ktorým je Taliansko.

Projektom Nord Stream II by sa mala zaoberať aj Európska komisia. Do blížiaceho sa nového roka preto treba jej predstaviteľom zaželať okrem zdravia najmä zdravý úsudok. Bude to totiž test. Pokiaľ by Nord Stream II získal ich podporu, znamenalo by to absolútnu nadutosť a hlavne ignorantstvo potrieb obyvateľov veľkej časti Európy. Peniaze by boli povýšené nad bezpečnosť mnohých krajín, čo je neobhájiteľné a v absolútnom rozpore s doteraz deklarovanými princípmi partnerstva a spolupráce v rámci Únie.

Teraz najčítanejšie