Denník N

Čínsko-ruské duo stroskotalo

Autor je prekladateľ a novinár

Počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve nebol podpísaný ani jeden záväzný dokument – iba memorandá, ktoré nezaväzujú ani jednu stranu. Čína zjavne dúfala, že zohrá úlohu mierotvorcu, ako to urobila s Iránom a so Saudskou Arábiou, ale to sa jej s ruským vedením nedarí. Návšteva sa nakoniec skrátila z troch dní na jeden a pol dňa a Si Ťin-pching odchádzal zjavne nespokojný.

Preraziť do Ázie nie je možné

Z ekonomického hľadiska rokovania predurčila skutočnosť, že neexistujú logistické možnosti na zvýšenie dodávok ropy a plynu do Číny. Pokiaľ ide o ropu, existuje obmedzená kapacita ropovodu Východná Sibír – Tichý oceán (a na vzdialenom konci prístav Kozmino, odkiaľ do Číny vyplávajú tankery). Kapacita tohto potrubia je 80 miliónov ton ročne, ale na druhom konci nie je len Čína – tankery smerujú do Japonska a ďalších ázijských krajín. Okrem toho z potrubia čerpajú ropu dve rafinérie v Chabarovsku a Komsomoľsku nad Amurom. Menšie potrubie vedie cez Kazachstan z Omska a Pavlodaru, kam Rosnefť dodáva 10 miliónov ton ročne.

Nárast dodávok je spôsobený tým, že Číňania privážajú veľké tankery do kotvísk v Stredozemnom mori, potom na Čiernom mori z Novorosijska kupujú ruskú ropu prostredníctvom obchodníkov za cenu hlboko pod stropom, na mori ju prekladajú do svojich veľkých tankerov a odvážajú ju buď do Číny, alebo do iných ázijských krajín, pričom cestou dopĺňajú iránsku ropu. Akékoľvek zvýšenie čínskeho dovozu ruskej ropy je podmienené len týmito schémami – nie sú najúčinnejšie, ale fungujú.

Pokiaľ ide o plyn, v Číne zatiaľ nie je žiadne iné potrubie; všetky dodávky plynu pôjdu len cez plynovod Sila Sibíri. Tento rok môže dodať 22 miliárd metrov kubických, ale svoju projektovanú kapacitu 38 miliárd metrov kubických dosiahne až v roku 2025 – ďalší rozvoj sa nepredpokladá. V dôsledku toho Čína ako spotrebiteľ nemôže nahradiť európsky trh.

Okrem toho má Čína zabehaný model dovozu, jej plány sú jasné a žiadna Sila Sibíri 2 v nich nie je. Plány zahŕňajú získanie 38 miliárd kubických metrov z Ruska v priebehu 30 rokov prostredníctvom Sily Sibíri, ako aj 10 miliárd kubických metrov cez Ďaleký východ prostredníctvom plynovodu Sachalin – Chabarovsk – Vladivostok. Čína sa spolieha na vlastnú ťažbu plynu (aj z bridlicových hornín), dovoz zo Strednej Ázie, z Malajzie a skvapalnený zemný plyn. Často ide o čínsky skvapalnený zemný plyn, ktorý ťažia čínske spoločnosti, skvapalňujú ho po celom svete a plyn je už v ich vlastníctve. Všetko je naplánované na niekoľko desaťročí dopredu a pre ruský plyn tam nie je miesto.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ceny energií

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie