Denník N

Poľská vláda medzi sviatkami mení zákon, chce ovládnuť štátne médiá

Novou premiérkou krajiny je Beata Szydłová, no skutočnú moc má v rukách predseda strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński. Foto – TASR/AP
Novou premiérkou krajiny je Beata Szydłová, no skutočnú moc má v rukách predseda strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński. Foto – TASR/AP

Kritika médií voči vláde musí prestať, hovorí nová poľská vláda. Šéfov verejnoprávnej televízie a rozhlasu má po novom menovať minister.

Sviatky – nesviatky, parlamentný Blitzkrieg novej poľskej vlády pokračuje ďalej. Len deň po tom, čo prezident Andrzej Duda podpísal na Štedrý deň schválenú zmenu zákona o Ústavnom súde, ktorá ho výrazne znefunkční, začala v Sejme diskusia o zmenách v mediálnom zákone.

Jeho cieľom je – a konzervatívna vláda sa tým ani netají – vymeniť vedenie poľských verejnoprávnych médií. Zákon by mohli prijať ešte tento rok.

Novela mení systém nominácií riaditeľov poľskej televízie TVP a Poľského rozhlasu. Po novom bude vedenie týchto médií podliehať priamo vláde, presnejšie ministrovi štátneho pokladu. Ten ich bude môcť menovať a odvolávať v podstate kedykoľvek. V zákone sa neudáva žiadne určité obdobie, na ktoré majú byť noví riaditelia menovaní, ako to bolo doteraz, vypúšťa sa aj stať o konkurze.

Nie je to normálna zmena

V súčasnosti riaditeľov verejnoprávnych médií menovala Štátna rada pre rozhlas a televíziu. Ide o inštitúciu, ktorá je zadefinovaná v ústave (nedá sa tak ľahko zrušiť) a má byť nezávislým orgánom, ktorý chráni slobodu prejavu v audiovizuálnych médiách. Tvorí ju päť členov, ktorých na šesť rokov vymenúva Sejm, Senát a prezident.

„Nie je to normálna zmena, je to odsunutie ústavnej inštitúcie, ktorá má byť nezávislá,“ povedal pre Denník N politológ Artur Wolek.

Ako však dodal, v skutočnosti táto rada bola úplne nezávislá od politických strán možno prvé dva roky. „Odvtedy je to vždy tak, že väčšinu tvoria nominanti vlády, respektíve opozície, a podľa toho sa rada správala,“ hovorí profesor verejnej politiky na Akademii Ignatianum v Krakove. Od roku 2010 ju tvoria výlučne nominanti v súčasnosti opozičnej Občianskej platformy.

„Verejnoprávne médiá za vlády Občianskej platformy mali ďaleko k objektivite,“ napísal , komentátor denníka Rzeczpospolita.

Treba to zastaviť

Voči novej vláde sú verejnoprávne médiá kritické. A politici strany Právo a spravodlivosť sa ani netaja, že to je dôvod zmien.

„Ak si verejnoprávne médiá myslia, že budú v najbližších mesiacoch obťažovať Poliakov kritikou našich zmien, tak to treba zastaviť,“ povedal podľa portálu naTemat.pl šéf klubu PiS Ryszard Terlecki. „Dúfame, že konečne pohľad medií, s ktorým nesúhlasíme, prestane existovať,“ dodala poslankyňa Beata Mazurek.

Keďže strana Jaroslawa Kaczyńského ovláda Sejm, Senát a má aj prezidenta, mohla by vymeniť šéfov médií aj „klasickým spôsobom“ – dosadiť svojich nominantov do Rady, tí by neskôr vybrali provládnych šéfov médií. To by však trvalo dlhšie. Navyše, ako dodáva Wolek, skúsenosti PiS z ich vlády v rokoch 2005 až 2007 ukázali, že Rada nemusí vždy konať, ako chce strana, aj keď sú v nej ich nominanti.

„Tieto zmeny nie sú zhodné s duchom odporúčaní Rady Európy, ktorá upozorňuje pred závislosťou médií od vlády v záujme zvýšenia jej kvality,“ komentoval nový zákon pre wyborcza.pl šéf Rady Jan Dworak.

Národné médiá

Súčasné zmeny sú len začiatkom reformy verejnoprávnych médií, ktoré chystá nová vláda. Podľa dokumentu v Sejme je cieľom ustanovenie systému národných médií. Mali by zmeniť ich štatút na kultúrne inštitúcie, takisto by sa malo zmeniť ich financovanie.

Podľa portálu naTemat.pl by sa čistky nemali týkať len riaditeľov, ale aj stredného vedenia týchto médií či aj samotných novinárov. Ako povedal Andrzej Bilik z Asociácie poľských novinárov podľa thenews.pl, vláda spúšťa „hon na čarodejnice“. „Už sa spisujú mená kritických novinárov, ktorí by mali zmiznúť zo scény,“ dodal.

K súčasnej vládnej zmene verejnoprávnych médií sa vyjadrila aj Európska asociácia novinárov, ktorá napísala ministrom otvorený list. V ňom vyzývala na zastavenie prevzatia kontroly vlády nad verejnoprávnymi médiami.

„Naše obavy vzbudili verejné výpovede ministrov navrhujúcich, aby sa vedenie mohlo v budúcnosti vyberať takým spôsobom, že bude reprezentovať priority a želania PiS a že novinári spochybňujúci či kritizujúci politiku vlády by mohli byť ľubovoľne vyhodení,“ píše sa v liste.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie