Denník N

Poľská vláda medzi sviatkami mení zákon, chce ovládnuť štátne médiá

Novou premiérkou krajiny je Beata Szydłová, no skutočnú moc má v rukách predseda strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński. Foto – TASR/AP
Novou premiérkou krajiny je Beata Szydłová, no skutočnú moc má v rukách predseda strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński. Foto – TASR/AP

Kritika médií voči vláde musí prestať, hovorí nová poľská vláda. Šéfov verejnoprávnej televízie a rozhlasu má po novom menovať minister.

Sviatky – nesviatky, parlamentný Blitzkrieg novej poľskej vlády pokračuje ďalej. Len deň po tom, čo prezident Andrzej Duda podpísal na Štedrý deň schválenú zmenu zákona o Ústavnom súde, ktorá ho výrazne znefunkční, začala v Sejme diskusia o zmenách v mediálnom zákone.

Jeho cieľom je – a konzervatívna vláda sa tým ani netají – vymeniť vedenie poľských verejnoprávnych médií. Zákon by mohli prijať ešte tento rok.

Novela mení systém nominácií riaditeľov poľskej televízie TVP a Poľského rozhlasu. Po novom bude vedenie týchto médií podliehať priamo vláde, presnejšie ministrovi štátneho pokladu. Ten ich bude môcť menovať a odvolávať v podstate kedykoľvek. V zákone sa neudáva žiadne určité obdobie, na ktoré majú byť noví riaditelia menovaní, ako to bolo doteraz, vypúšťa sa aj stať o konkurze.

Nie je to normálna zmena

V súčasnosti riaditeľov verejnoprávnych médií menovala Štátna rada pre rozhlas a televíziu. Ide o inštitúciu, ktorá je zadefinovaná v ústave (nedá sa tak ľahko zrušiť) a má byť nezávislým orgánom, ktorý chráni slobodu prejavu v audiovizuálnych médiách. Tvorí ju päť členov, ktorých na šesť rokov vymenúva Sejm, Senát a prezident.

„Nie je to normálna zmena, je to odsunutie ústavnej inštitúcie, ktorá má byť nezávislá,“ povedal pre Denník N politológ Artur Wolek.

Ako však dodal, v skutočnosti táto rada bola úplne nezávislá od politických strán možno prvé dva roky. „Odvtedy je to vždy tak, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie