Denník N

Týždeň v zdraví: Má nezdravý spánok vplyv na kardiovaskulárne zdravie? Aké ťažké to majú ľudia s Tourettovým syndrómom? Existuje alergia na peniaze?

Kresba - T. B. s Midjourney
Kresba – T. B. s Midjourney

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí približujú informácie o zdraví aj pacientom všeobecných lekárov cez službu Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • akým spôsobom vplýva nezdravý spánok na kardiovaskulárne zdravie;
  • čo všetko musia zažívať ľudia s Tourettovým syndrómom;
  • či existuje alergia na peniaze.

Nezdravý spánok má vplyv na kardiovaskulárne zdravie

Celkom do čierneho trafil veľmajster sci-fi Robert A. Heinlein: „Šťastie spočíva v dostatku spánku. Všetci tí nešťastní bohatí ľudia, ktorých ste kedy stretli, brali prášky na spanie.“ Je to tak – nielen primerane dlhý, ale aj kvalitný a zdravý spánok nepatrí do elitného etalónu zdravého životného štýlu iba tak z vedeckej a lekárskej roztopaše.

O prospešnosti spánku pre naše fyzické i duševné zdravie dnes už nie sú v podstate žiadne spory a ďalšie polienko do táboráka priložili aktuálne aj austrálski a dánski vedci.

V čerstvej štúdii publikovanej v časopise BMC Medicine vedci z University of Sydney a University of Southern Denmark po prvý raz dali do súvislosti nekvalitu spánku a kardiovaskulárne zdravie.

V rozsiahlej populačnej kohortovej štúdii založenej na viacerých zdrojoch si dali za cieľ odhadnúť rozdiely v očakávanej dĺžke života bez kardiovaskulárnych ochorení (KVO) medzi ľuďmi s rôznymi profilmi spánku.

Vychádzali z faktu, že zložitosť a komplexnosť spánku ako biologického procesu a správania bráni formulácii jednoznačných paušalizujúcich usmernení alebo noriem pre zdravý spánok. Napriek absencii normatívov však nedávne štúdie naznačujú, že rôzne charakteristiky nezdravého

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Zdravie

Teraz najčítanejšie