Denník N

Vývoj bojov (411. deň): Lacné ruské bomby s veľkým dosahom. Ukrajina má problém, aj keď sú úniky len spravodajská hra

Ukrajinský vojak strieľa z húfnice na ruské pozície na frontovej línii neďaleko mesta Kreminna. Ilustračné foto - TASR/AP
Ukrajinský vojak strieľa z húfnice na ruské pozície na frontovej línii neďaleko mesta Kreminna. Ilustračné foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Sú uniknuté dokumenty spravodajskou hrou alebo sú autentické?
 • Čo si myslia ruskí vojenskí blogeri?
 • Nielen uniknutý dokument naznačuje, že ukrajinská protivzdušná obrana má problémy.
 • Rusi majú nové navádzané bomby, ktoré môžu spôsobiť Ukrajincom ťažkosti.
 • Ako sa proti nim dá brániť?
 • Čo nové v Bachmute a Avdiivke?
 • Videá dňa: vrakovisko na zásobovacej tepne do Bachmutu a ukrajinské lietadlá štartujúce z diaľnice.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 10. apríla. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Spravodajská hra alebo najväčší únik informácií z prostredia americkej vlády za poslednú dekádu? Hlavnou témou počas Veľkej noci bolo vyše sto vytlačených a ofotených údajných utajených dokumentov, ktoré sa dostali na verejnosť. Niektoré sú označené najvyšším stupňom ochrany Prísne tajné a zaoberali sa aj americkým zhodnotením situácie v ruskej vojne proti Ukrajine.

Ponúkajú mnohé zaujímavé údaje, ktoré postupne zverejňujú americké médiá – v utorok napríklad o tom, ako Egypt plánoval pomáhať Rusom s dodávkami munície.

Otázka je, nakoľko sa dá veriť, že ide o reálne dokumenty.

Američania sa tvária, že ide o autentický únik, aj keď to ešte oficiálne nikto nepotvrdil. Vyšetrujú teraz, ako tieto informácie mohli uniknúť a objaviť sa – celkom bizarne – na fanúšikovskom fóre hráčov Minecraftu.

Ukrajinci hovoria o ruskej dezinformácii, prípadne spomínajú, že veľkú časť z nich Rusi pozmenili.

Zatiaľ však iba jeden z dokumentov bol viditeľne pozmenený, aj to dosť amatérsky. Ide o ofotený slide, ktorý hovorí o ruských a ukrajinských stratách vo vojne, odhadovaných Američanmi. Niekto tu vo Photoshope upravil počet zabitých ruských vojakov z 35 500 až 43 500 na 16 000 až 17 500.

Autor tejto práce v podstate len vzal a skopíroval ukrajinské straty z pôvodného slidu (a nafúkol tie ukrajinské). Podobne zo 6 000 kusov zničených ruských vozidiel spravil 600.

Čísla v originálnom dokumente veľmi dobre korešpondujú s predtým publikovanými odhadmi ruských a ukrajinských strát (čo však nutne neznamená, že je dokument autentický). Napríklad počet stratených lietadiel a vrtuľníkov celkom dobre sedí aj s overenými stratami portálu Oryx.

Podľa novinára Bellingcat Arica Tolera, ktorý skúmal ich pôvod, nie je za únikom dokumentov Rusko.

Zaujímavé je, ako sa k uniknutým dokumentom stavajú v Rusku. Podľa Yahoo News bolo pokrytie ruskými štátnymi médiami dosť slabé, aj keď sa o nich debatovalo v neslávne známych politických talkshow.

Ruskí vojenskí blogeri ako GreyZone a Rybar si zasa myslia, že ide o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie