Denník N

Naozaj treba štipku soli do koláča? Pozreli sme sa na sedem najväčších mýtov o solení

Foto - Jason Tuinstra/Unsplash
Foto – Jason Tuinstra/Unsplash

Píše Becky Crystalová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Soľ je už tisíce rokov nevyhnutnosťou pre varenie a ľudskú existenciu. Naše telá bez nej nedokážu fungovať. Jedlá sú s ňou zvyčajne chutnejšie.

Keďže je relatívne lacná a dostupná, je ľahké považovať túto kuchynskú stálicu za samozrejmosť. Pokyny osoliť jedlo podľa chuti vás už možno nudia, prípadne soľ úplne vynechávate v prípadoch, keď sa vám nezdá podstatná.

To by však bolo krátkozraké, pretože soľ je v skutočnosti dôležitejšia, než si možno myslíte. Samozrejme, je kľúčová pre chuť. Okrem iného však hrá rolu aj pri zabezpečovaní správnej štruktúry a dokonca aj farby jedla.

A predsa je jej všadeprítomnosť jednou z vecí, ktoré trápia domácich kuchárov dbajúcich o svoje zdravie. Vieme, že konzumácia priveľkého množstva sodíka – a ten je súčasťou soli – zvyšuje šance na rozvoj vysokého krvného tlaku, hlavného rizikového faktora srdcových chorôb.

Pre väčšinu z nás však existuje dosiahnuteľná stredná cesta medzi úplným vynechávaním soli a jej nepremysleným sypaním do jedla.

Súčasťou toho, ako sa k spomenutej strednej ceste dostať, je pochopiť, čo soľ robí a čo nerobí počas varenia.

Bohužiaľ, o soli koluje veľa mýtov a mylných predstáv, z ktorých sa stali všeobecne prijímané ľudové múdrosti. Preto oddeľujeme fakty o soli od fikcie, a to z hľadiska jedla aj zdravia.

1. Soľ robí jedlo len slaným

Slanosť je nielen jednou z piatich chutí, ale taktiež ovplyvňuje tie ostatné. Soľ znižuje horkosť. Zvýrazňuje arómy, čo hrá významnú rolu v tom, ako vnímame chute. Taktiež môže pridať textúru.

Soľ tiež plní aj ďalšie dôležité úlohy, ktoré sa nemusia týkať priamo chuti. Keď pridáme soľ do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Gastro a jedlo

Zdravie

Teraz najčítanejšie