Denník N

Lepší je len hráč Realu. Štatistika, ktorá ukazuje, čo je skutočná Lobotkova hodnota

Stanislav Lobotka v Lige majstrov proti Frankfurtu. Foto - TASR/AP
Stanislav Lobotka v Lige majstrov proti Frankfurtu. Foto – TASR/AP

Tréner Neapola dnes musí proti AC Miláno vymyslieť niečo nové, naposledy s ním v lige prehral 0:4.

SSC Neapol sa blíži k talianskemu titulu a v Lige majstrov sa dostal až do štvrťfinále. Svetové médiá píšu najmä o nigérijskom útočníkovi Victorovi Osimhenovi či gruzínskom krídelníkovi Chvičovi Kvaraccheliovi, ale medzi kľúčových hráčov tímu patrí aj slovenský defenzívny záložník Stanislav Lobotka.

Ten síce nedáva góly ani na ne neprihráva, ale dáta ukazujú, že je pre Neapol veľmi dôležitý v defenzívnej aj ofenzívnej činnosti. V spolupráci so Statsbomb (spoločnosťou špecializujúcou sa na dátovú analytiku) sme sa pozreli na rôzne herné ukazovatele, ktoré to štatisticky jasne ukazujú.

Neapol v piatok v lige zvíťazil na ihrisku Lecce (2:1) a na čele tabuľky Serie A má momentálne 16-bodový náskok pred rímskym Laziom.

V stredu večer ho čaká ďalší ťažký zápas: prvý duel štvrťfinále Ligy majstrov v Miláne proti domácemu AC. To je síce v Serie A štvrté a na Neapol stráca 22 bodov, ale nedávno ukázalo, ako sa dá proti Neapolu hrať. Minulý víkend ho v domácej lige porazilo vysoko 4:0.

AC vtedy veľmi dobre vyšla taktika. Tréner Stefano Pioli vytvoril stratégiu, ktorá fungovala takmer dokonale. AC bránilo v rozostavení 4 – 2 – 3 – 1 a zameralo sa na to, aby Neapolu čo najviac sťažilo kombináciu v strede poľa. Veľmi to nepomohlo ani Lobotkovi. Ten nastúpil v strede s Piotrom Zielińským a Andrém-Frankom Zambom Anguissom, ale trio z Neapola malo proti sebe neustále troch protivníkov: Sandra Tonaliho, Ismaëla Bennacera a Radeho Krunića.

Milánčania v strede bránili prakticky stále v situáciách jeden na jedného a kreatívni záložníci Neapola museli loptu často posielať do krídelných priestorov. Odtiaľ sa Neapol presadzoval ťažšie aj preto, že mu v šestnástke pre zranenie chýbal obávaný útočník Osimhen.

Bol to jeden z mála zápasov v aktuálnej sezóne, v ktorom sa Neapol nedokázal v ofenzíve presadzovať.

Tréner Neapola Luciano Spalletti vytvoril fungujúce mužstvo, ktoré dokáže byť nebezpečné takmer stále. Vpredu sa spolieha na individuálnu kvalitu Osimhena a Kvaraccheliu, ale zároveň má aj výborný herný systém s rýchlym prechodom dopredu a veľkou variabilitou v kombináciách. Neapol výborne využíva priestory medzi líniami a snaží sa o prieniky cez tzv. „channels“, čo sú, zjednodušene povedané, priestory medzi stopérom a krajným obrancom súpera. Práve do nich často nabieha Osimhen. Neapol zároveň hrá s veľkou intenzitou a má skvele zvládnutý pressing.

Práve preto je veľmi dôležitý aj Stanislav Lobotka. Ten je silný v kombinácii a zvláda aj situácie, keď je pri rozohrávke pod tlakom súpera.

Kľúčový pri rozohrávke

Jeho dôležitosť pre Neapol ukazujú dáta. Slovenský záložník patrí podľa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Liga majstrov

Stanislav Lobotka

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie